Desetiletý rumunský chlapec Lavinius, který zmizel v úterý před polednem z Neratovic, byl už včera dopoledne doma. Brzy ráno ho našli spícího na zemi až u Odoleny Vody muži, kteří šli právě do práce.

V úterý se chlapec provázený nevlastní matkou vracel domů ze školy. V přízemí domu v ulici Na Výsluní, kde v bytě ve čtvrtém podlaží bydlí, se jejich cesty rozdělily. „Žena jela výtahem, chlapec šel jako obvykle pěšky. Domů ale nedorazil,“ uvedla mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková.
Rodiče chlapce dlouho hledali sami, na policisty se obrátili až večer. Policejní tým se služebními psy a místní strážníci hledali drobného světlovlasého hocha marně celou noc. Jako by se po něm slehla zem.

Školák, kterému doma říkají Lavi, navíc zatím neumí dobře česky. Do Neratovic za otcem přišel z rumunské vesnice až před několika měsíci.
Než byl hoch po dlouhé noci asi deset kilometrů od Neratovic nalezen, počítali policisté s nasazením vrtulníku s termovizí. Naštěstí už ale nemuselo pátrání pokračovat.

Včera po desáté hodině dopoledne už rodiče s chlapcem opouštěli neratovickou policejní stanici . „Lavi je v pořádku, naštěstí v noci nemrzlo,“ řekla jeho nevlastní matka. Dítě přitom celou dobu držela za ruku. „Takhle spolu budeme chodit až do doby, než začne lépe mluvit česky,“ poznamenala. Na otázku, co Laviho doma čeká, odpověděla: „Vana, jídlo a postel.“ Pak už celá rodina nastoupila do výtahu. Pěšky po schodech chlapec už jít nesměl.
Podle otce si Lavi, kterému bude na jaře

jedenáct let, v české škole těžko zvyká. Učitelům ani spolužákům zatím příliš nerozumí, a tak nemá ani kamarády. „Nemá to lehké, v rumunské škole to bylo jiné, volnější,“ poznamenal jeho otec. Ke zmizení hocha podle něho mohla přispět i školní poznámka, že zlobil o přestávce, a následné pokárání.
Chlapec byl navíc zvyklý být na rumunském venkově hodně v přírodě, v Neratovicích je doma v bytě na sídlišti. „Má stále hodně energie, proto také nejezdí v ýtahem, raději běhá do schodů,“ řekl chlapcův otec.