Chřipky a další podzimní virové nemoce zavřely na Mělnicku první školku. Mateřská škola v Dolních Beřkovicích je prázdná od poloviny minulého týdne. Děti by se tam už měly začít vracet.

Podle ředitelky školky Jarmily Provazníkové přesáhla nemocnost dětí čtyřicet procent. „Pak jsme po dohodě s hygieniky raději zavřeli na sedm dnů, které jsou infekční dobou,“ vysvětlila ředitelka.¨

Některé z dětí příznaky začínajících nemocí zasáhly přímo ve školce. Ještě ráno přitom byly zdánlivě zdravé. „Stalo se například, že dítě po poledním spánku začalo těžce dýchat. Maminka, která ho hned odvezla domů, nám za pár hodin volala, že má vysoké teploty,“ uvedla Provazníková.

Na sklonku minulého týdne volala ředitelka školky rodičům, aby zjistila, jak je dětem. „U některých z nich chřipky nebo jiné virózy právě začínaly,“ poznamenala Jarmila Provazníková.

Školka v Dolních Beřkovicích měla mít právě v týdnu, kdy musela zastavit provoz, vánoční besídku. „Počítáme s ní až sedmnáctého, kdy už snad budou všechny děti v pořádku,“ doplnila ředitelka.

Viry řádí mezi dětmi i v dalších školkách a školách na Mělnicku, které zasáhla epidemie.

Podle hygieničky Simony Tiché je nejvyšší nemocnost ve věkových skupinách do pěti let, od pěti do čtrnácti a od patnácti do čtyřiadvaceti let.

K nárůstu případů chřipek a dalších virových nemocí přitom v minulém týdnu, kdy nemocnost stoupla o dalších třináct procent, došlo i mezi dospělými ve věku od pětadvaceti do devětapadesáti let.

Podle statistik lékařů se většině seniorů infekce dýchacích cest zatím vyhýbají. „Epidemickým prahem jsou dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, na Mělnicku bylo v minulém týdnu 2317 nemocných na sto tisíc obyvatel,“ vysvětlila epidemioložka.

Které z pacientů zasáhly přímo chřipky, běžná sezonní nebo prasečí, není známo.