Redakce Deníku ve spolupráci s inzertním serverem a novinami Annonce se podívala na to, které profese jsou nejžádanější v jednotlivých krajích a okresech České republiky. Z dat na Mělnicku vyplývá, že firmy v posledním roce nejvíce toužily po učitelích, profesionálních řidičích, prodavačích, kuchařích a skladnících. Přímo v Mělníku je aktuálně v nabídce úřadu práce největší poptávka po slévačích a svářečích.

Nejžádanějšími pracovníky v okrese jsou učitelé. Ti chybí především jako kvalifikovaná síla především v odborných předmětech. Druhý post patří řidičům v nákladní dopravě. „Je to problém sehnat řidiče do kamionu,“ souhlasil majitel přepravní společnosti Tomáš Resl. „Staří řidiči už jsou většinou v důchodu a pro mladé kluky je problém udělat si řidičák na kamion, protože to stojí několik desítek tisíc. Navíc je to kočovný život a většina z nich dnes tráví doma jen velmi málo času, takový způsob života chce žít málokdo,“ vysvětlil Resl s tím, že spousta profesionálních řidičů utíká za prací do zahraničí, kde jsou daleko lepší platové podmínky než v Čechách.

Na Mělnicku chybí jak v obchodech v centru, tak v řetězcích na okraji města, také prodavači. „Častokrát jsem tu jako vedoucí sama, nemá kdo doplňovat zboží, je to hrozné pro nás i pro zákazníky. Bohužel, nejsou lidi,“ řekla jedna z vedoucích hypermarketu. To značně pociťují i zákazníci supermarketů. Málo pokladních způsobuje dlouhé fronty při nákupech.

Na čtvrtém místě jsou kuchaři a kuchařky. O jejich nedostatku svědčí řada i podomácku vyrobených inzerátů vylepených za okny některých restaurací regionu. V nich stojí právě požadavek na přijetí kuchaře či kuchařky. Ani přes velmi slušný nabízený výdělek se však často potřebnou pomoc nedaří sehnat a stávající kuchaři tak často mívají minimum volna a jsou přepracovaní.

Zaměstnavatelé na Mělnicku v březnu letošního roku hledali celkem 2457 pracovníků. Úřad práce měl ve své evidenci 3028 lidí bez zaměstnání, z toho 1667 žen. „Jsem v evidenci úřadu práce už druhým rokem a stále jsem žádnou vhodnou práci nenašel. Úřednice mi nabízejí akorát odborné profese,“ sdělil nám padesátiletý Josef z Mělníka. Evidovaných uchazečů, kteří hledají práci více jak dva roky je na úřadech práce v Neratovicích, Mělníku i Kralupech nad Vltavou celkem 794.

Z pohledu vzdělání je evidováno nejvíce nezaměstnaných se základním vzděláním jedná se o 1198 lidí na druhé pomyslné pozici v počtu 968 jsou uchazeči s výučním listem.

Evidovaných uchazečů, kteří hledají práci více jak dva roky je na úřadech práce v Neratovicích, Mělníku i Kralupech nad Vltavou celkem 794.

Nejvíce nezaměstnaných je ve věkové kategorii 55 až 59 let, ale i 233 mělnických čtyřicátníků hledá stále práci.

Žebříček pěti nejžádanějších profesí na Mělnicku:1. Učitel
2. Řidič skupiny B, C
3. Prodavač, prodejce
4. Kuchař/kuchařka
5. Skladník

Marta Doležalová