Chytré záchodky jsou stejně jako třeba balisety na křižovatce u soudu jedním z evergreenů mělnických kritiků. Jejich pořizovací cena před třemi lety byla 660 tisíc korun. Dalších 150 tisíc korun byly náklady na přípravu prostoru, kde se pak nacházely. A jak ukázal čas, vůbec se to nevyplatilo.
Bývalému místostarostovi Milanu Schweigstillovi byla koupě toalet často vyčítána, protože na ně nebylo spolehnutí. Spíše nefungovaly, než by sloužily návštěvníkům hřbitova. A tak je využívalo málo lidí.

Podle ředitele technických služeb Jana Rohlíka (Mělník 2022) navštívilo toalety okolo 100 lidí ročně. „To je při desetikoruně za vstup tisícovka za rok," poznamenal ředitel.
Proti tomu bylo za rok až 200 servisních zásahů kvůli různým problémům a na zimu se záchodky musely odpojit, neboť tam několikrát zamrzla voda. „A při častém dešti do nich zatékalo," připomněl Rohlík.
Chytré veřejné záchodky s cedulí Mimo provoz nyní putovaly z Pražské ulice do areálu technických služeb. Ke hřbitovu už se nikdy nevrátí.

Rozhodnutí, co nimi bude dále, dosud nepadlo. „Zatím jsme pro ně nenašli využití. Potřebují napojení na kanalizaci a elektřinu - takových míst moc není. Zkusili jsme je nabídnout k odprodeji firmě, od které jsme je pořídili. Neodpověděli nám. Vedeme debaty o jejich budoucnosti," dodal Jan Rohlík.
Návštěvníci hřbitova budou moci už brzy využívat nově zrekonstruované veřejné toalety přímo v areálu. Už nepůjde o smart formu, která se příliš neosvědčila. Platba bude možná mincemi nebo kartou. "Rekonstrukce je u konce, nyní jen čekáme na kolaudaci," potvrdil ředitel technických služeb.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Sál mělnického kulturního domu se mění v kino. Ale pouze třikrát do měsíce