Úřad po prověření obsaditelnosti pracovních míst ve většině případů žádost schválí. Tak to funguje i na Mělnicku, kde v místních firmách pracuje několik stovek cizinců.

„Pracovní povolení pro cizince úřad práce vydává až po přezkoumání, zda je místo, na které by měl žadatel nastoupit, obsaditelné občany České republiky, nebo není,“ uvedl ředitel mělnického úřadu práce Zdeněk Studený.

Největší část zaměstnanců z ciziny představují podle Zdeňka Studeného především Ukrajinci, ve značné míře jsou to Slováci, Rumuni a Poláci. O práci v České republice se uchází také několik občanů Bulharska, Německa, Litvy a Itálie.

Všeobecně známý fakt je, že je v poslední době nedostatek pracovních sil zejména v oblasti řemesel. „Jedná se především o práce ve stavebnictví a zemědělství,“ podotkl Studený.

Podle statistiky Úřadu práce v Mělníku bylo vydáno k poslednímu únoru letošního roku téměř čtrnáct set platných povolení k zaměstnání cizinců. Z toho byla více než polovina určena pro pracovníky v zemědělských družstvech.

Loni se podle ředitele mělnického úřadu práce podstatně zvýšil počet žádostí pro vydání pracovních povolení pro družstevníky – cizince, kteří měli vykonávat běžné práce pro družstva. „Většina těchto lidí ale i přes vydaná víza do České republiky vůbec nedorazí,“ poznamenal ředitel úřadu.

Pracovní povolení je vydáváno na období jednoho roku, poté může zaměstnanec bez českého občanství požádat o obnovu poměru. Pokud cizinci skončí pracovní poměr, zaměstnavatel je povinen tuto změnu nahlásit úřadu práce.