Po dvouletém testování na třiatřiceti základních školách v celé republice se sice Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy rozhodlo umožnit školám zavést nový typ písma, tak zvaný Comenia script. Deníkem oslovení ředitelé a ředitelky základních škol na Mělnicku ale tuto možnost nevyužijí. Rozhodně ne v následujícím školním roce.

Za jeden z největších problémů, které souvisejí se zavedením nového typu písma, považuje ředitel byšické základní školy František Viktorin případný nutný zásah do školního vzdělávacího programu. „Museli bychom vzdělávací program pro první třídu změnit a doplnit, což by s sebou přineslo spoustu administrativy. Navíc nemáme ani žádné signály od rodičů, že by měli zájem, abychom jejich děti tento typ písma učili," uvedl Viktorin. Zároveň však dodal, že pro některé žáky může být Comenia script skutečně výhodný. Vzhledem k jeho podobnosti s tiskacím písmem může školákům výrazně usnadnit psaní i čtení.

Podobný názor na nové písmo má také ředitelka Renata Kurzveilová ze Všetat. „Zavedení písma Comenia script zatím neplánujeme, současný stav nám vyhovuje. Nicméně třeba dyslektikům, kteří psacím písmem píšou doslova hrozně, to může vyhovovat," připustila ředitelka.

Nového písma se nedočkají ani prvňáčci v Malém Újezdu. Ředitelka tamní základní školy Jitka Samková Volemanová nepovažuje psaní písmem Comenia script za šťastné. „Nejsem zcela přesvědčená, že by to pro žáky bylo to pravé. Raději si ještě pár let počkám na další výsledky testování," pronesla ředitelka.

S jejími slovy souhlasil také ředitel mělnické Základní školy Jindřicha Matiegky Vladimír Škuta. „Ačkoliv bylo nové písmo pilotováno a podle všeho to dopadlo pozitivně, myslím si, že dva roky jsou příliš krátká doba na reálné zhodnocení. Experimentovat s novými věcmi zrovna u prvních ročníků, to je vysoce zodpovědná záležitost. Rozhodně se do toho nyní nehrneme, počkáme si, co ukáže čas," řekl Škuta.

A stejně to vidí i v Neratovicích, konkrétně na základní škole v ulici 28. října, kde je ředitelkou Miloslava Lamačová. „O zavedení Comenia script neuvažujeme. Ostatně toto nové písmo nepovažujeme za žádný velký zázrak, neláká nás. Několik rodičů se při zápisech do prvních tříd dokonce ptalo, zda ho nebudeme vyučovat a byli rádi, když zjistili, že se na to nechystáme. Stejně pro tyto účely nemáme ani proškolené učitelky," uvedla ředitelka.

Jediná z Deníkem oslovených škol, kde se zavedení nového písma nebrání, tak je Základní škola Mělník v Seifertově ulici. Její ředitel Milan Němec přiznal, že k písmu Comenia script má kladný vztah. „Rozhodně tuto novinku podporuji. Nicméně žádné plošné zavádění neplánujeme, ono to ostatně ani nejde, museli bychom mít souhlas všech rodičů. Necháváme to otevřené, je to věc diskuze. Pokud by rodiče přece jen měli zájem, nějak flexibilně bychom to vyřešili," prozradil Němec.