Břímě neleží ale pouze na nich: voliči musejí opatření dodržovat také, třeba v podobě nošení roušek či jiných ochran dýchacích cest. A jak se shodují oslovené volební komise, zatím nenarazily na lidi, kteří by nošení roušek odmítaly. Naopak.

Jak uvedla Alena Malíková, která působí ve volební komisi s číslem 20 v Mělníku, situace první volební den nebyla nijak dramatická. Na neúčast, nezájem, nebo obavu kvůli koronaviru si nemůže volební komise stěžovat. Podle jejích zkušeností se tak řádění nemoci covid-19 negativně neprojevilo na volební účasti.

Také v Třebenicích se volí do krajského zastupitelstva. První voliči dorazili hned ve čtrnáct hodin.
První den voleb v číslech: K urnám dorazila zhruba čtvrtina voličů

„Lidí chodí podobně jako při minulých volbách. Máme tak zhruba stejný počet voličů, situace kolem koronaviru to vůbec nezměnila,“ podělila se o svoji zkušenost. Situace je ale taková, že při letošních volbách platí výjimečná a nikdy nepozorovaná opatření. Je to vidět i na volební místnosti. Lidé vstupují jednotlivě, aby odevzdali svůj hlas. Před místností dodržují voliči spořádaně dvoumetrové odstupy. Při vstupu do místnosti mají připravenou desinfekci, lidé si ji berou a dezinfikují si ruce. „Celou dobu desinfikujeme různé povrchy, občanský průkaz si bereme do průhledných desek, abychom na něj nesahali,“ popisuje členka volební komise letošní opatření proti koronaviru – a jak vypadají při volbách.

Ani v dalším okresu není situace jiná – tedy v tom ohledu, že by lidé z obav kvůli šíření nemoci covid-19 nechodili volit. „Mám dojem, že paradoxně chodí volit více lidí než normálně,“ řekla Blanka Šubrtová z volební komise v okrsku s číslem 1 v Mělníku. Opatření jsou identická napříč celým krajem. Je možný pouze jeden volič ve volební místnosti, ostatní čekají spořádaně venku; mají připravené roušky. Ve vzduchu je možné cítit desinfekci. Členové volební komise mají rukavice, roušky, průběžně dezinfikují tužky.

Z krajských voleb ve Středočeském kraji.
Volební víkend začíná. Zvolíme si nové středočeské zastupitele, někde i senátora

Otázkou však podle zkušeností členů volebních komisí napříč regiony zůstává, jak budou lidé volit zítra. Mají totiž zkušenost že druhý volební den může být slabší účast – lidé prý často jezdí na chaty a v sobotu má být hezky.

Pro členy volební komise je ale svátek demokracie v jistém ohledu i společenskou akcí. Nezřídka se totiž stávalo, že si členové komise navzájem navařili či napekli a během dvou dnů tak stihli ocenit svá kuchařská či cukrářská umění. V momentu, kdy ale není možné ve volební místnosti sundat roušku, takové ochutnávání ale pochopitelně odpadá. „Pokud se někdo chce jakkoliv občerstvit, musí opustit místnost. Celá atmosféra je teď formálnější. I tím, že máme roušky, tak se moc nemluví. I samotní voliči přijdou, odvolí, odejdou. Vždy se prohodilo pár vět, teď to je spíše jako v tramvaji – nastoupíte a za chvíli vystoupíte a hned pryč,“ popsala zkušenost s volbami v době koronaviru.