Postižené zemědělské společnosti, jimž čtyřkolkáři svým řáděním způsobili škody na ozimých plodinách, se závěry policejního vyšetřování nesouhlasí. „Dostali jsme vyrozumění, že policisté celou záležitost odkládají. Z našeho pohledu přitom zpochybnili výši škody, kterou jsme doložili odhadem soudního znalce,“ uvedl prokurista 1. Zemědělské Chorušice Miroslav Šlechta.

V policejním usnesení je celková škoda na polnostech zemědělců vyčíslena na 14 368 korun. To je ale v rozporu s odhadem soudního znalce, který stanovil částku dvakrát vyšší.

„Policisté podle našich zdrojů vycházeli při stanovení výše škody z informací skladníka výkupu, se kterým neobchodujeme. Ten uvedl doložitelně nereálnou částku, za kterou se už po léta pšenice neprodává,“ řekl Šlechta a dodal, že se to zástupcům zemědělské společnosti zdá nedůvěryhodné, proto na policejní usnesení podali stížnost.

Podle Šlechty navíc policisté ze čtyř poznávacích značek čtyřkolek, které jim předali zemědělci, identifikovali pouze tři.
Mělnický policejní mluvčí Václav Tichý vysvětlil, že mšenští policisté nemohli čtvrté vozidlo identifikovat, protože svědky uvedená registrační značka byla chybná a nepatřila čtyřkolce.

„Výši škody policisté nezpochybnili, pouze věc nebylo možné kvalifikovat jako trestný čin. Nepodařilo se totiž prokázat úmyslné jednání řidičů čtyřkolek, proto policisté celou záležitost odložili a poškozeným doporučili škodu vymáhat v občansko – právním řízení,“ konstatoval Tichý.
Vzhledem k tomu, že poškození zemědělci podali na policejní usnesení stížnost, věc byla postoupena okresnímu státnímu zastupitelství k přezkoumání a případnému vydání dalšího rozhodnutí.

Odhalení čtyřkolkáři pocházejí z různých míst. Nejstarší z nich, čtyřicetiletý muž, je z Konětop, o rok mladší jezdec z Prahy a poslední, osmatřicetiletý muž, z Brandýsa nad Labem.

Tito muži měli s dalšími dvěma zatím neznámými jezdci způsobit zemědělcům největší škody v neděli 18. ledna, kdy na svých strojích skákali, hrabali a smykovali na osetých polích, z nichž vytrhali širokými pneumatikami porost. Zemědělcům poté došla trpělivost a podali na motorizované vandaly trestní oznámení.