Z polí mezi Mšenem a Nebužely se letos v zimě stala závodní dráha pro čtyřkolky. Podle prokuristy společnosti 1. Zemědělská Chorušice Miroslava Šlechty jezdci řádí na lánech jako šílení: „Dělají smyky, hrabou a točí se, kdyby jen normálně přejeli, škody by byly menší.“

Jezdci na čtyřkolkách, které širokými pneumatikami rvou z polí spolu s ledem a zemí i rostlinky přezimujících zemědělských plodin, způsobují hospodářům vážné škody. Na polích zasetých ozimem totiž zůstávají holá místa, která už nelze dodatečně osít.
Čtyřkolky přitom na polích nemají co dělat, jedná se totiž o soukromé pozemky.

Závodníci v sedlech čtyřkolek působí podle předsedy představenstva chorušické společnosti Jaromíra Novotného v zimě daleko větší škody, než kdyby po osetých polích přejížděli za sucha. „Když skáčou přes meze, točí se do kruhu a lítá za nimi bláto Mají z toho radost, je jim jedno, že ničí práci ostatních,“ poznamenal Novotný.

K největším škodám v řádech desetitisíců došlo v neděli 18. ledna. Zemědělcům už došla trpělivost a podali na motorizované vandaly trestní oznámení.
„Celá záležitost už je v rukách policie. Známe státní poznávací značky čtyř z pěti čtyřkolek, které identifikoval hospodář chorušického mysliveckého sdružení u čerpací stanice ve Mšeně. Pátá čtyřkolka ani značku neměla,“ uvedl Miroslav Šlechta a dodal, že zemědělci budou na pachatelích vymáhat náhradu způsobených škod.

S čtyřkolkáři nemají problémy jen zemědělci na polích, řádí totiž i v členitém lesním terénu.
„Jízdy čtyřkolek v našich lesích se stávají stále častějším problémem. Jezdci nerespektují pokyny lesní stráže a není možné je zastavit. Navíc se pohybují v ochranném pásmu vodních zdrojů,“ uvedl Jaromír Kratochvíl, odborný lesní hospodář společnosti Lesy Řepín. Ta už na pachatele podala trestní oznámení pro porušení lesního zákona.

Zničené semenáčky lesních dřevin, zlámané několikaleté stromky a narušený půdní kryt vyježděnými kolejemi nejsou jedinými následky zuřivých jízd napříč lesy.

Podle hospodáře honebního společenství Bora Řepín Petra Červinky je řev motorů nesnesitelný pro lesní zvěř: „Zvěř je vlivem velkého hluku stresována a v období silných mrazů může být i přímo ohrožena na životě.“

Největší neplechu způsobili vyznavači adrenalinového sportu na lesních cestách i mimo ně ve stejném dni jako zemědělcům na polích. Lze tedy předpokládat, že se jedná o stejné řidiče na čtyřech rychlých kolech.

Vzhledem k velké terénní průchodnosti čtyřkolek je na jezdce mnoha případech krátká i policie. Mělnický policejní mluvčí Václav Tichý vysvětlil, že když policisté řidiče čtyřkolky nebo jiného vozidla pohybujícího se po soukromých pozemcích přistihnou, zjistí od majitele pozemku, jestli vznikla nějaká škoda a zda byl řidič na pozemku oprávněně či neoprávněně. Potom se věc řeší podle zákona jako trestný čin poškozování cizí věci.