Bývalá cukrovarská vlečka v Pražské ulici v Mělníku se proměnila ve smetiště. Lidé tam dokázali navozit neuvěřitelných patnáct tun odpadků.

Právě v těchto dnech nechal mělnický odbor životního prostředí nepořádek uklidit. Městská pokladna tím podle mělnického starosty Ctirada Mikeše přišla o šedesát tisíc korun.

„Šlo především o velkoobjemový odpad, například ledničky, pračky nebo pneumatiky,“ řekl starosta, podle něhož šlo o jednu z největších černých skládek v centru města, které radnice musela nechat na své náklady odstranit.

„Je nepochopitelné, že někdo odpad naloží a odveze ho do centra města, kde ho vysype. A to v době, kdy je v Řipské ulici šest dní v týdnu v provozu sběrový dvůr,“ zdůraznil starosta.

Ve dvoře navíc obyvatelé města za odevzdání nepotřebných věcí neplatí ani korunu, stačí, když se prokážou občanskými průkazy.

Zavedení sběrových dvorů a míst určených pro odkládání odpadu podle Mikeše snížilo počty černých skládek na území města zhruba na čtvrtinu. „Dříve jsme na jejich likvidaci vynakládali až dva miliony korun ročně, nyní se tato částka pohybuje kolem pěti set tisíc korun,“ uvedl mělnický starosta.

Lidé často odpad vyklopí ve čtvrtích na kraji města, na Blatech a v Rousovicích, kde zatím sběrné dvory nejsou. Rousovice by však mohly mít svůj sběrový dvůr za rok nebo dva.

„Zaleží na tom, jak rychle na jeho stavbu seženeme peníze. Na tyto účely je poskytována dotace až ve výši devadesáti procent nákladů,“ vysvětlil starosta.

Černé skládky na území Mělníka nebo v jeho blízkém okolí nemusí mít na svědomí jen Mělničané.

„Problém je v tom, že obce kolem Mělníka své sběrové dvory nemají. Občas se tak stane, že odtud lidé s odpadem zamíří do Mělníka, kde jsou odmítnuti. A pak se v okolí objeví černé skládky,“ konstatoval Ctirad Mikeš.