V pondělí 15. dubna se budou kralupským Lobečkem a okolními vesnicemi rozléhat sirény. V kralupském areálu chemických výrob, kterému místní stále říkají Kaučuk, začne před devátou hodinou cvičení složek integrovaného záchranného systému nazvané Oxiran. Zaměřeno bude na prověření havarijního plánu v souvislosti s okolím areálu.

Palackého náměstí, dějiště trhů v Kralupech nad Vltavou.
Kralupské farmářské trhy poprvé druhou dubnovou sobotu. Sezona jich nabídne pět

Jaký fiktivní průšvih vše spustí? Podle scénáře cvičení se na železničním přejezdu uvnitř areálu srazí nákladní vůz převážející nebezpečnou chemickou látku s lokomotivou. Následovat pak bude únik ethylenoxidu, který vítr požene směrem na město. Přímo v areálu bude muset být evakuováno několik firem. Na zásahu se budou podílet všechny záchranné složky. Pravděpodobně se sejde i krizový štáb města.

Oprava silnice ve směru na Lhotku začala. Objízdná trasa nevede přes Vysokou.
Kudy k hradu? Cesta na Kokořínsko od Mělníka přes Lhotku je zavřená

Kolem areálu, zejména v ulicích V Pískovně a V Zahrádkách, zesílí provoz, projíždět tam budou sanitky, hasičské i policejní a další vozy. V zóně havarijního plánování areálu chemických výrob, na pravém břehu řeky v Kralupech nad Vltavou, ve Veltrusech, Chvatěrubech, Úžicích, Kozomíně a Zlončicích, se rozezní sirény. Půjde o zkušební tón, tedy nepřerušovaný, trvající dvě a půl minuty.

Běžného chodu města se cvičení v areálu chemických výrob nedotkne.