Snad každý už si musel všimnout neutuchajícího nadšení kralupských příznivců Švejka, kteří usilují o instalaci sochy hrdiny Haškova románu ve městě. A budou tam dokonce dvě. V minulém týdnu byla odhalena Švejkova malá socha s knedlíkem v ruce v podniku v Žižkově ulici.

Kdo by neznal Haškova Švejka. „Čímpak vy jste v civilu, pane rechnungsfeldvébl?" ptá se Švejk. „Já jsem takto drogista Vaněk z Kralup," zněla odpověď. Podle Kamila Haince, místopředsedy kralupského Spolku pro instalaci sochy Josefa Švejka vedla právě tato věta k rozhodnutí sochu dobrého vojáka v Kralupech postavit. Díky překladu Haškova románu do desítek cizích jazyků je totiž město známé po celém světě. 

Vnuk Jaroslava Haška

Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech byl založen před dvěma lety. Jeho čestným předsedou se stal vnuk Jaroslava Haška Richard společně se svým synem Martinem. „O týden později došlo k vyhlášení veřejné sbírky na instalaci sochy, příznivci už přispěli více než pěti sty čtyřiceti korunami," připomněl Kamil Hainc.

Loni se konal první ročník Švejkových motomanévrů, který překonal všechna očekávání, neboť instalaci sochy podpořily svou účastí desítky motorkářů. Už teď počítá s druhým ročníkem, který se uskuteční v sobotu 3. září. Připraveny tam budou podobné akce jako v loňském roce, neměla by tak chybět ani spanilá jízda po okolí města nebo soutěže o zajímavé ceny, například házení pivním sudem. 

Švejk s knedlíkem

V minulém týdnu navíc došlo k události, která povzbudila všechny příznivce a švejkology nejen z Kralup nad Vltavou. V restauraci 
U Kohouta došlo k odhalení bronzové sošky Josefa Švejka s knedlíkem v ruce. Podle Kamila Haince jde o dar od ukrajinských švejkologů z dílny sochaře Michala Kolodka. Ten před čtyřmi lety instaloval první sošku Švejka na zábradlí u řeky Uh v Užhorodu. Od té doby se jeho bronzoví bratříčci jako poslové míru a sounáležitosti postupně šíří do dalších zemí.

Stejné místo, restaurace 
U Kohouta 
se v sobotu 
21. května stane dějištěm prvního ročníku Švejkových cyklomanévrů. Jde se o akci určenou všem příznivcům různých typů bicyklů i široké veřejnosti. Celý den bude stejně jako u dalších akcí na podporu sbírky nabitý. Program začne v osm hodin ráno startem účastníků cyklomanévrů, pro které je připraveno několik tras, od dětské v délce pět kilometrů až pro tu nejnáročnější s osmapadesáti kilometry. Zároveň platí, že účastníci mohou vyrazit po libovolné trase. Po příjezdu do cíle každý obdrží speciální samolepku. 

Spanilá jízda 

Od deseti hodin se mohou nejen děti zúčastnit open turnaje v kuličkách. 
V půl druhé se pak všichni cyklisté mohou připojit ke spanilé jízdě. Ta povede nejdříve k místu, kde má být socha Švejka postavena, tedy před spořitelnu na Palackého náměstí, kde se všichni společně vyfotí. Pak už zamíří průvodem za dobrým vojákem Švejkem a hostinským Palivcem. Od 14.30 hodin následuje v restauraci další program, především Švejkův soutěžní několikaboj, jehož součástí bude například soutěž v házení sudů nebo držení pivních půllitrů na čas. 
A k tomu bude hrát živá muzika.

(Jan Bartoš)