Jeden z pořadatelů Pavel Mudra z občanského sdružení Řekni NE drogám – řekni ANO životu uvedl, že Cyklo-běh se snaží upozornit na dlouhodobě zanedbané vzdělávání v oblasti drogové problematiky a volá po zvýšení drogové gramotnosti u nás. V průběhu dvanáctidenního cyklistického maratonu, jenž čítá bezmála třináct set kilometrů, navštíví účastníci Cyklo-běhu více než čtyři desítky měst po celém Česku.
„Máme k dispozici tři týmy. První jsou ti, co jedou na kole. Jejich počet se pohybuje někde kolem osmi lidí a odmakají si to fyzicky," popsal Pavel Mudra. „Druhý tým se každé ráno rozjede do škol, kde pořádá přednášky, prostřednictvím kterých se dětem snažíme celou problematiku drog vysvětlit. Třetí skupina dobrovolníků pak má na starosti pouliční informační kampaň, kdy rozdává letáčky a brožury a odpovídá lidem na otázky," vysvětlil.
Diskuze se starosty
Nedílnou součástí kampaně jsou také pohovory s představiteli navštívených měst a nabídka spolupráce. „Se starosty debatujeme o tom, jak bychom jim mohli pomoci. Zároveň s nimi podepisujeme prohlášení nazvané Města bez drog, které následně odneseme do senátu. Chtěli bychom, aby si ti nahoře uvědomili, že drogová závislost představuje velký problém současné společnosti, který je třeba nějak řešit," poznamenal.
Zároveň dodal, že on sám nepovažuje rozdávání injekčních stříkaček drogově závislým nebo jejich léčbu za pomoci náhražkových drog za ideální. „Ve světě už dlouho existuje Hubbardův detoxikační program, u nějž je prokázáno, že je velice efektivní. Takzvaní studenti, kteří jím projdou, se v osmdesáti procentech případů k drogám už nikdy nevrátí. U nás se drogově závislý člověk léčí tím způsobem, že mu místo pouliční drogy typu LSD nebo pervitinu lékař předepíše náhražkovou, tedy legální drogu," připomněl. „To mu od závislosti příliš nepomůže. Navíc není nijak výjimečné, že takový člověk pak s těmito léky kšeftuje a prodává je dál."
Nutnost zamyslet se
Pořadatelé Cyklo-běhu se proto snaží hlavně vzdělávat současnou mládež, aby pochopila, co mohou drogy způsobit a proč je lepší se jim vyhnout. „Na přednáškách děti nutíme, aby se nad touto problematikou samy zamyslely," uvedl Pavel Mudra. „Neříkáme jim, je to takhle a takhle, ale snažíme se přimět je, aby si uvědomili, jak se chovali třeba jejich kamarádi, kteří si drogu někdy vzali, a co z toho vyplynulo. Také jim představujeme deset situací, které mohou člověk donutit, aby po droze sáhl. Jde například o rozchod, o touhu zalíbit se partě nebo třeba o obyčejnou nudu," připomněl.
Občanské sdružení má ve svém týmu i několik bývalých uživatelů drog, kteří se ze své závislosti dokázali vymanit. Jejich osobní zkušenost jim pak pomáhá v tom, aby školákům dostatečně vysvětlili, jaké nebezpečí se za užíváním drog skrývá.
„Jednou z našich lektorek je holčina, která byla jedničkářkou, z úplné rodiny, sportovkyně. Pak se ale dostala do špatné party, ve dvanácti zkusila marihuanu, ve třinácti LSD a o rok později už si píchala pervitin," popsal. „Naštěstí se včas probrala, v osmnácti se z toho dostala a začala s námi spolupracovat. Nicméně osobní zkušenost s drogou není nezbytná, máme spoustu lektorů, kteří nikdy nic nebrali a kteří jsou také výborní," uzavřel.
Už příští školní rok
Mělnický starosta Ctirad Mikeš, který se s pořadateli Cyklo-běhu při jejich návštěvě Mělníka setkal, potvrdil, že město má o spolupráci na protidrogové osvětě zájem. „Stojí za to potenciál tohoto projektu využít. Bylo by to jistě zajímavé nejen pro školáky z Mělníka, ale i z okolí," řekl. „Náklady na přednášku jsou asi sto korun na jednoho žáka, což považuji za marginální položku vzhledem k tomu, jak pozitivní přínos to může mít. Určitě se ještě sejdeme a všechno probereme," připomněl s tím, že ke kampani by se školy mohly připojit už v příštím školním roce.