Sen o přeplavání Vltavy v celé délce jejího toku se zrodil v hlavě Kristýny Dykové, zkušené dálkové plavkyně, která je mnohonásobnou mistryní České republiky v dálkovém plavání a má za sebou přeplavby kanálu La Manche, Severního kanálu a další úspěchy.

„Jsem neskutečně šťastná," uvedla v cíli v Mělníku plavkyně se slzami v očích. Zdolání Vltavy bylo pro ni úplně jiné. „V jiných závodech jsem sama za sebe, tady jsme plavaly v týmu holek, které jsem do projektu sama přizvala. Jsem nesmírně ráda, že se závod obešel bez zranění a větších komplikací," řekla Dyková na soutoku dvou největších českých řek.

Z okruhu žen pohybujících se v zimním a dálkovém plavání sestavila skupinu 16 plavkyň rozdělených do čtyř štafetových týmů, které jí pomohly její sen naplnit. Kromě samotného fyzického výkonu a náročné logistiky se plavkyně potýkaly především s vodním stavem Vltavy, v níž jsou letos některé úseky prakticky neplavatelné, a její teplotou, která klesala pod přehradami i pod 10 stupňů.

„Vracet se opakovaně do studeného neoprenu nebo jen tak v plavkách do temné studené vody ve dne i v noci bylo asi náročnější než plavání, ale většina týmu jsou opravdu zkušené a hlavně nadšené ženy, které mají za sebou například štafetovou přeplavbu La Manche, a na celou akce Vltava Swim se důkladně připravovaly,“ doplnila Kristýna Dyková.

A přestože Vltavu zdolaly většinou kraulem, plavaly za zdravá prsa na podporu Aliance žen s rakovinou prsu a organizace Bellis, které mají v některých městech na Vltavě svá centra a jejich pacientky se symbolicky k plavbě připojily.

Propojení s Aliancí žen s rakovinou prsu a organizací Bellis není náhodná. Organizace pomáhají ženám, které se aktuálně potýkají s akutní fází onemocnění nebo ho v minulosti prodělaly. V České republice si diagnózu rakovina prsu vyslechne každý rok 7600 žen.