„ŘSD uzavřelo smlouvu se zhotovitelem na realizaci akce D8 Oprava dálnice v km 11,2 – 5,26 vlevo a km 5,15 – 12,12 vpravo. Stavba bude zahájena v červenci a termín pro zprovoznění je 120 dnů,“ napsal ředitel na sociální síti.

Jeho slova následně potvrdilo i mediální oddělení ŘSD s tím, že podrobnosti včetně organizace provozu odhalí za několik dnů.

Obnova se bude týkat úseku, jež byl dokončen v roce 1993, návazná část pak následovala o tři roky později. Dle ŘSD se zde jedná o jeden z nejužívanějších dálničních úseků. Každý pracovní den jej použije bezmála 50 tisíc vozidel, přičemž jedna třetina jsou kamiony.

Během oprav vozovky na jednotlivých větvích mimoúrovňové křižovatky u Úžic budou řidiči nuceni použít naplánované objížďky. Na samotné dálnici se pak bude jezdit v menším počtu jízdních pruhů. „Vzhledem k intenzitě provozu a omezení rychlosti v úsecích s dopravním omezením se zde počítá s úsekovým měřením rychlosti,“ uvedl mluvčí ŘSD Martin Buček.

Stavět bude sdružení firem Eurovia a Strabag a ŘSD jim zaplatí 358 milionů korun. Stavebníci někde „jen“ položí nový asfalt,v některých částech však půjde o vcelku zásadní rekonstrukci. Ve směru na Prahu se počítá se dvěma novými zálivy pro potřeby nouzového zastavení.

Zásadnějšího omlazení se dočkají rovněž dálniční mosty. Obnovovat se budou svodidla i přístupy k dálničním hláskám. Některá místa získají oplocení.

Samotná stavba bude zahájena v červenci 2021, doba jejího trvání by neměla překročit konec letošního října.

Martin Tlustý