Náhradní volby v nejmenší vesnici Mělnicka – Kanině skončily opět u soudu. Opakuje se tak situace z loňského října, kdy ke Krajskému soudu v Praze dorazily dvě žaloby. Jedna na neplatnost výsledků voleb a druhá na způsob snížení počtu zastupitelů.
I tentokrát měli pouhých deset dní po volbách, které se konaly první červencovou sobotu, úředníci na stole žalobu na neplatnost volebních výsledků.
Podala ji Petra Encinas Plimlová, která byla na druhém místě kandidátky Sdružení pro ještě lepší Kaninu, do zastupitelstva se ale po sečtení všech hlasů nedostala.

Žalobkyni se nám sice podařilo kontaktovat, ale své možnosti na vyjádření nevyužila.
Získali jsme však znění žaloby, kterou zaslala soudu. Domnívá se v ní, že se do zastupitelstva obce nemusela dostat kvůli možné manipulaci s hlasovacími lístky.

„Vzhledem k tomu, že v obci Kanina bylo jednapadesát voličů, jde poměrně přesně zjistit, kolik hlasů by mohlo dostat sdružení, za které jsem kandidovala a tento počet by mi zaručil vstup do zastupitelstva,“ píše Encinas ve sdělení soudu a pokračuje: „Jelikož se tak nestalo pouze o jeden hlas a předsedou volební komise byl příznivec jiné strany, domnívám se, že by mohla být chyba ve výpočtu hlasů, která by moji osobu poškodila,“ uzavírá v tiskopisu žalobkyně, která se domáhá přepočtu výsledků kaninských voleb.

S tím, že by někdo z volební komise manipuloval s výsledky voleb, nesouhlasí zvolený zastupitel za sdružení Kanina jinak Roman Burda.

„Pokud je mi známo, nikdo z členů volební komise nevznesl jakékoli podezření na chybu ve výpočtu volebních výsledků,“ uvedl pro Deník Burda a dodal, že pouze jeden hlasovací lístek byl vyřazen pro neplatnost. Volič v něm prý zakřížkoval všech šest kandidátů Kaniny jinak namísto pěti. Burda také uvedl, že rozdílem ve zvolení neúspěšné kandidátky nebyl jeden ale dva hlasy.

Rozhodnutí soudu by mělo být známé zhruba v polovině srpna. Pokud by soud uznal, že volby neproběhly podle zákona, může dojít opět k vyhlášení nových voleb. V zákoně o volbách totiž není podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky stanoveno žádné omezení na počet opakovaných voleb nebo opakovaného hlasování.