Nálezy z období před Kristem či pozůstatky slovanského osídlení a středověkého města.

Takové jsou poslední úlovky archeologů v Mělníku, kteří už téměř měsíc prozkoumávají terén u tamního přístavu. Tam, kde už brzy dělníci postaví silnici vedoucí z nového mostu.

A nalezených předmětů rozhodně nebylo málo. Archeologové už k další expertize odvezli asi třicet beden.

Petr Voldán, který archeologický průzkum řídí, řekl, že našli spoustu historicky cenných předmětů. „Vypadá to na řemeslnou osadu, protože jsou tady pece. Našly se tady také opracované nástroje a železité násady,“ vysvětlil Voldán a dodal: „Míchá se tady pravděpodobně slovanské osídlení se středověkým městem a našli jsme také nálezy z období pravěku.“

Pod povrchem se staletí skrývaly pazourky, šperky, hrot šípu či vypíchaná keramika. Právě ta dokládá, že na tomto místě u řeky bydleli lidé už v době před Kristem.

Mezi zajímavé objevy řadí archeologové nález želvy a kostry koně. „Želva ležela pod ohništěm. Jak se tam ale dostala, ví Bůh,“ podotkl Voldán.
Kosti koně, které v zemi ležely zřejmě z období středověku, byly různě poskládané na jednom místě. „Asi ho lidi snědli a pak zakopali,“ domnívají se pracovníci průzkumu.

Veškeré nálezy se musejí zaevidovat, očistit a potom putují k odborníkům k dalšímu zkoumání. Většina z nich by pak měla být umístěna mezi ostatní archeologické exponáty do mělnického muzea.

Místostarosta Mělníka Jaromír Kovářík řekl, že tyto průzkumy budou stát město nemalé peníze. „Víme ale, že se to zadokumentovat musí,“ připomněl místostarosta. „Co se ale historie či nauky týká, pro město jsou nálezy velice zajímavé a přínosné,“ doplnil.

Přestože archeologové s objevem dopředu počítali, je možné, že se práce na stavbě sjezdu do přístavu zdrží.

Podle Petra Voldána by průzkum ale omezit stavbu neměl. „Po neděli se další termíny dohodnou na kontrolním dnu, kdy přijedou lidé z radnice,“ řekl Voldán. Potvrdil to také Jaromír Kovářík. Ten řekl, že se město snaží dohodnout se stavaři i archeology tak, aby se práce na stavbě silnice zdržely co nejméně. Cesta by měla být hotová v listopadu.