Další ostudnou facku dali ve středu zdejší zastupitelé Farní charitě. Na celý příští rok jí přidělili pouhých dvě stě tisíc korun dotace. Po desetiměsíčním ponižujícím martyriu, kdy se Charita celý rok marně dožadovala finančního příspěvku na letošek, jí zastupitelstvo v říjnu dalo dvě stě tisíc, které zdaleka nestačí. Nyní se fraška opakovala. Skupina zastupitelů, které je charitní služba trnem v oku, už v poslední době ani nezakrývá snahu tuto organizaci finančně vyhladovět a donutit ji, aby své klienty předala službě městské a Neratovice opustila.

Farní charita požádala o dotaci na rok 2008 ve výši pět set tisíc korun. Václav Sádovský vzápětí navrhl pouhých dvě stě tisíc, zatímco Ludmila Košťálová, která letos své kolegy za škrcení peněz opakovaně ostře kritizovala, navrhla 350 tisíc - domnívala se, že kompromisní částka spíše projde. Marně, deset hlasů nestačilo. Do svých kolegů se tentokrát pustil Miloň Novák.

„Před půl hodinou jsme tady hladce schválili milion korun na sportovní stadion, protože odněkud nedostal dotaci! A o Charitě se tady dohadujete? Já navrhuji, aby pečovatelská služba dostala požadovanou sumu pět set tisíc!“ prohlásil rozzlobeně Novák.

Proti předem dohodnuté hlasovací mašinérii ale ani on neměl šanci. „Po roce prošení a dohadů už nás to ani nepřekvapilo,“ shodly se na odchodu ředitelka Charity Miloslava Machovcová s ekonomkou Hanou Neumitkovou.

Proti likvidačnímu postupu města se bouří i charitní klienti. Když se o hrozbě odchodu služby z města dozvěděli vážně zdravotně postižení manželé Jana a Václav Šmejkalovi, ostře protestovali. „Na pečovatelské službě jsme oba závislí, vždyť bez ní by nás čekal jen ústav! K městské službě převést nechceme, charitní sestřičky se o nás starají už deset let. Ať se k nám funkcionáři z radnice přijdou podívat, jak žijeme,“ zlobil se Václav Šmejkal. Právě bezohledný přístup města k nemocným lidem nejvíc kritizují někteří zastupitelé i vedení Charity. „Klienti pečovatelkám otevírají své soukromí a změna by pro ně znamenala velký psychický šok,“ vysvětlila Miloslava Machovcová.