Při procházce navštívily Laudonův pavilon, Holandský selský dvůr, kde je nyní provozováno malé občerstvení, galerie a hospodářství, kde chovají kozy, ovce, a dokonce i lamu. Nesměla chybět ani zastávka u Červeného mlýna.

Nakonec našlapaly členky Nordic walking dohromady úctyhodných 17 kilometrů.

Hned na první zastávce, při vstupu na Ostrov Veltrusy, na ně čekala první památka – Laudonův pavilon. K překvapení jedna z účastnic výletu a zároveň obyvatelka Veltrus Ivanka vytáhla z baťůžku celý štos zajímavých dobových fotografií a materiálů týkajících se všech zastavení výletu a ještě i něco navíc. Díky ní se dozvěděly spoustu cenných a zajímavých informací, a to nejen v podání průvodce, ale i rodačky a domorodce.

Následně se přesunuly alejí až před zámek, kde si udělaly piknik. Potom vyrazily po cyklostezce až k Holandskému selskému dvoru, který je obklopen sbírkovým ovocným sadem, jak tomu bývalo i v době posledních majitelů zámku – rodu Chotků. Noví nájemci se snaží ovocný sad zrenovovat, a to dokonce tak dokonale, aby obsahoval i sbírku všech odrůd ovoce jako kdysi. K sadu přiléhá i sušárna ovoce, která bude brzy také zrekonstruována.

Odtud byl už na dohled zajímavou červenou stavbu – Červený mlýn. Je velmi vkusně zrekonstruován a nachází se v něm domov důchodců, i když u vstupu do objektu vzbuzuje spíše dojem výletní restaurace s venkovním posezením.

V krásném pavilonu Marie Terezie si dopřály oběd opět z vlastních zásob a ten zpestřily účastnice výletu, které ukázaly sestavu tai-chi.

Další ze zajímavých zastavení byla sfinga a Egyptský pavilon.

Po dlouhé vycházce je čekala lákavá odměna, zámecká kavárna. Po občerstvení v kavárně se ještě rozhodly zpestřit si zpáteční cestu na vlakové nádraží projitím Veltrus kolem kostela a kláštera, kde byla v dětství schovankou Jiřina Bohdalová, a cestu zakončily projitím starého Miřejovického mostu, kdy jsme se mohly pokochat nejen výhledem na zámek Nelahozeves, ale i na sportovní kanál plný kajakářů a raftů a přilehlou architektonicky zajímavou Malou vodní elektrárnou Miřejovice.

Poslední neděli v září vyrazí na méně náročný výlet v délce jen osmi kilometrů, kdy zdolají vrchol Radobýlu a sejdou dolů do Litoměřic.

Jitka Hadová
www.nwproradost.cz