Co přinese daňová reforma malým a středně velkým obcím? Starostové se toho spíše děsí. „Vládní návrh reformy předpokládá zrušení daní ze zemědělských pozemků, které doposud pomáhaly naplňovat obecní kasy,“ upozornil poslanec Jan Hamáček, který nedávno o reformě diskutoval se zástupci některých obcí. „Je to další ukázka nedomyšlenosti vládní reformy a pro mne důvod, proč ji v Parlamentu nepodpořím,“ dodal.

„Vypadá to, že reforma nebude ku prospěchu,“ myslí si starosta Chorušic Martin Bauer. Podle něho je zrušení daně ze zemědělských pozemků špatným krokem. „Znamenalo by to, že člověk, který u nás vlastní například padesát hektarů půdy a jezdí sem po obecních cestách, bude naprosto oddělen od platby daně v případě, že tu nevlastní dům,“ vysvětlil návrh Bauer.
Například starosta Luštěnic na Mladoboleslavsku Václav Jakubec tedy doufá, že za zrušení daně ze zemědělských pozemků by se obce dočkaly nějaké kompenzace. Jenže Hamáček k tomu dodává: „Záměrem ministra Kalouska je kompenzovat daňový výpadek možností zvýšit daně z nemovitostí, které platí například všichni vlastníci bytů a rodinných domků. To je však pouze zdražování a tahání dalších peněz z kapes obyvatel,“ nesouhlasí s takovou kompenzací poslanec Hamáček.

„Připadá mi to jako cílený zánik malých obcí. Daň ze zemědělských pozemků tvoří v některých obcích až třicet procent celkového rozpočtu. Takovou částku nikdo ničím nenahradí,“ upozornil starosta Chorušic.