O tom, že lidé dobré vůle stále ještě existují, je důkazem Základní škola Jaroslava Seiferta v Mělníku. Žáci školy totiž dobrovolně shromáždili větší finanční částku a tu pak věnovali soukromému útulku pro opuštěné, přestárlé a handicapované psy v Pcherách na Brandýsku. S nápadem pomoci útulku přišly samotné děti.

„Pořádáme na škole bleší trh, z jeho výtěžku se děti rozhodly věnovat velkou část vybraných peněz útulku pro psy,“ uvedla Milena Tamelová, učitelka Základní školy Jaroslava Seiferta v Mělníku. Děti celkem nashromáždily 3446 korun.

„Když jsme zjistili, kolik bylo vybráno peněž, spojili jsme se přímo s Dagmar Harigelovou, majitelkou útulku v Pcherách. Od té jsme zjistili, co všechno zvířata potřebují – krmivo, hračky a piškoty. Část peněz jsme dále věnovali i do mělnického útulku pro psy. Kromě výtěžku z blešího trhu začaly děti z vlastní iniciativy nosit finanční příspěvky, což bylo velmi milé, řekla Jitka Majerníčková, která je rovněž učitelkou na Základní škole Jaroslava Seiferta.
V minulých dnech se děti s učitelským doprovodem vydaly rovnou do útulku v Pcherách a osobně předaly majitelce útulku věci, zakoupené z vybraných peněz.

„Pro děti měla tato akce silný morální dopad. Viděly, že někomu doopravdy pomohly. Všechny pejsky si děti velmi oblíbily. Také nás velmi překvapilo, že paní Harigelová byla z daru velmi dojatá,“ přiblížila situaci Milena Tamelová.

Přímo v útulku si žáci Základní školy Jaroslava Seiferta zamilovali vlčáka Arteye, kterého se rozhodli „adoptovat“. „Tento pes nemá levou přední nohu a všichni jsme mohli vidět to, jak se bez ní jednoduše pohybuje, žije plnohodnotný život a v azylu je mu doopravdy dobře. Děti tedy chtěly pejskovi pomoci a shodly se na jeho adopci,“ dodala Jitka Majerníčková.

Základní škola Jaroslava Seiferta hodlá psímu útulku v Pcherách pomáhat i do budoucnosti. Škola má na plánu pořádat další bleší trhy a sbírky a finančně tak pomoci dobré věci.

Majitelka psího útulku ve Pcherách Dagmar Harigelová, jež se stará o pětačtyřicet svěřenců si kvůli zlobě lidí užila v letošním roce hotové peklo.
Vzhledem k tomu, že její psi byli trnem v oku některým obyvatelům na Brandýsku, kde provozovala svůj útulek v polích za vsí, byla nucena na konci léta najít zcela nové útočiště.

„Po opakovaných výzvách se našla hodná paní Venturová, která nám dokázala poskytnout pozemek za Pcherami směrem na Saky a tam už pejsky mít můžeme,“ uvedla majitelka útulku Dagmar Harigelová.

Přestože rukou zlého člověka bylo několik psů otráveno, našli se i tací, kteří jim nyní předali štědrý vánoční dárek, byli to právě žáci z mělnické základní školy.

„Dětem jsem nesmírně vděčná, že dokázaly pro pejsky tolik obětovat a škola navíc ještě zaplatila i autobus. Je to pro mě ten nejhezší vánoční dárek, protože psi jsou celý můj život,“ doplnila chovatelka. Podle svých slov má velkou šanci, že za čas dokáže splatit i pozemek v ceně sto osmdesát tisíc korun. K dobrovolníkům má pouze jednu prosbu, zda by někdo na zimu nedaroval psům čistou slámu na podestýlání.