Ředitelka mělnického Českého červeného kříže (ČČK) Ivana Dvořáková potvrdila, že zítra zahajuje provoz nové odběrové středisko, které sídlí ve třetím patře nemocnice Mělník – Podolí v Bezručově ulici naproti Kauflandu.

„Odběry bude provozovat Ústřední vojenská nemocnice v pražských Střešovicích, se kterou jsme o tom dlouhodobě jednali," vysvětlila Ivana Dvořáková.
Spolu s přesunutím odběrového střediska z nemocnice v Pražské ulici do nových prostor tak jde o druhou novinku. V minulosti totiž místní středisko patřilo pod správu mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice.

Zdravotníci ze Střešovic to v Mělníku znají. Letos na jaře totiž přijeli, přivezli s sebou několik lůžek a další zdravotnické potřeby nutné ke správnému a bezbolestnému odběru krve, a několik desítek dárců pozvali prostřednictvím ČČK na odběry.

Zkušební odběry zdravotníků z Prahy

„Šlo o takzvané zkušební odběry," vysvětlila Ivana Dvořáková. „Z Prahy nám zavolali, kolik jaké krve potřebují a my jsme oslovili naše dárce, kteří těmto parametrům vyhovovali," doplnila s tím, že žádný ucelený registr dárců krve a krevní plazmy mělnický ČČK nemá. „Víceméně máme kontakty pouze na ty dárce, které jsme v minulosti oceňovali," objasnila.

To by se ale se znovuotevřením mělnického střediska mělo brzy změnit. Do konce letošního roku bude jeho provoz sice omezený a odběry budou probíhat dvakrát v týdnu, od příštího roku už by ale mělo odběrové středisko fungovat na sto procent.

„Bude tady pracovat dáma, která dostane na starost novou databázi dárců. Od 1. ledna by pak odběry být častější. Uvidíme, jak to bude vypadat. A jaké požadavky na naše dárce budou mít z Prahy," připomněla ředitelka mělnického ČČK s tím, že množství krve, která je v dnešní době potřeba, sice pomalu, ale jistě klesá. Zejména díky stále častějším neinvazivním operacím.

Žadaná bude asi hlavně plazma

I proto by se v mělnickém odběrovém středisku měli zaměřit hlavně na darování krevní plazmy, kterou je možné darovat za rok vícekrát než samotnou krev.
Ivana Dvořáková také uvedla, že v tuto chvíli do odběrového střediska ještě není zapojený telefon ani žádný jiný přímý kontakt. Dobrovolníci, kteří chtějí darovat krev, se tak mají obrátit na mělnickou pobočku ČČK.

„Všechno je to pořád v běhu. Lidem mohu doporučit, aby sledovali naše webové stránky, kde všechny informace průběžně aktualizujeme," uzavřela ředitelka.