Mělník/ Mimořádné odběry krve dobrovolných dárců se uskutečnily včera ráno v mělnické nemocnici. Důvodem byl nedostatek krve v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav pro náhlé i plánované operace.

Tamní hematologicko transfuzní oddělení a oblastní spolek mělnického Červeného kříže proto informovaly veřejnost o potřebě nových dárců. A přišlo jich opravdu mnoho. Zaplněnou chodbu navíc z velké části obsadili studenti mělnických středních škol. Některým z nich bylo čerstvě osmnáct let.

Tak velikou účast středoškoláků na odběrech krve asi nepamatují. Jen z Integrované střední školy technické se jich sešlo dvacet dva. „Když jsem viděla informaci o potřebě dárců, řekla jsem o tom svým žákům. Spousta jich nemohla ze zdravotních důvodů, ale kdo mohl, přišel,“ řekla pro Mělnický deník učitelka z technické školy Gabriela Bulambo.

Na chodbě bylo ale vidět plno mladých tváří bez předchozích zkušeností s odběry. „Nás je tady pět z jedné třídy a viděli jsme i další lidi z naší školy. Darujeme poprvé a je to fajn pocit. Do budoucna chceme chodit dál,“ shodly se studentky čtvrtého ročníku Gymnázia Jana Palacha.

Mezi studenty se našlo mnoho těch, kteří o dárcovství dlouho uvažovali, ale buď neměly dostatečný věk, nebo jim chyběly potřebné informace. „Krev jdu darovat poprvé a chci chodit pravidelně. O tom, že bych daroval krev, přemýšlím dlouho, nyní už mi je dost na to, abych mohl,“ řekl osmnáctiletý Tomáš Máca, student prvního nástavbového ročníku mělnické Integrované střední školy technické.

Vypadá to tak, že je nyní v Mělníku silná generace mladých lidí, kteří dobrovolným dárcovstvím budou i nadále pomáhat druhým. Mezi desítkami lidí, jež včera vytvořili u odběrového střediska neuvěřitelně dlouhou frontu, byli zástupci několika dalších středních škol, například budoucí sestřičky ze zdravotnické školy či studentky zahradnické školy.