Úklidovou akci Den Země ve Mšeně pořádá tradičně tělocvičná jednota Sokol ve spolupráci s městským úřadem a správou Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Letos na čištění lesů a travnatých pásů kolem silnic Mšenska přišlo téměř šedesát dobrovolníků, kteří s rukavicemi a pytli na odpadky vyrazili v sobotu po čtrnácté hodině do terénu. Byl jsem mezi nimi.

Úklidu se věnovalo pět týmů, šestý tým se bravurně postaral o občerstvení pro pracanty.
Za tři hodiny práce jsme společnými silami naplnili přes padesát pytlů odpadky, které lidé bezstarostně pohazují po lesích a u silnic. Jako obvykle šlo většinou o plasty. Našli jsme ale i pneumatiky od osobáků i náklaďáků, několik metrů ztrouchnivělého lina, dětskou vaničku a tisíce a tisíce papírových kapesníčků, někdy i s nemilým překvapením.

Na závěr úspěšného pracovního odpoledne jsme se všichni sešli u táboráku a dali jsme si buřtíka s pivkem nebo limonádou .
Vzhledem k tomu, že letošní úlovky lesního nepořádku byly nižší než v minulých letech, jsme usoudili, že lidé snad konečně začínají myslet na přírodu a tolik ji nezatěžují svými odpadky.