Mělnické sdružení ochránců zvířat totiž v útulku pořádalo Den Země, na který pozvalo žáky ze Pšovky a třeťáky ze Základní školy Jindřicha Matiegky.

Na děti v průběhu zhruba tří hodin čekalo hned několik zajímavých aktivit a nevšedních zážitků.

Nejprve si pod vedením Jaroslavy Tiché prohlédly venkovní kotce a výběhy, aby viděly, jak a kde vlastně žijí opuštění psi, kteří v útulku našli přechodný azyl.

Pak si kluci a holky vyslechli, jak mají zareagovat, jestliže někde uvidí pobíhat psa bez majitele. „Volejte 158 nebo 156, tedy státní či městskou policii," nabádala je Jaroslava Tichá. „Nesnažte se ke psovi přiblížit, může být vystrašený a mohl by vás kousnout," varovala je. A poučila je také, že pokud na jaře najdou na poli opuštěné zajíčky či jiná zvířátka, nemají je brát do rukou a odnášet. „V devadesáti procentech případů je jejich maminka poblíž," řekla Jaroslava Tichá.

Po krátké přednášce si školáky převzali speciální hosté mělnického sdružení, kterými byli majitelka a provozovatelka specializované ptačí zoo Věra Gilová z Dubé a členové občanského sdružení Psi pro život, kteří trénují asistenční a služební psy.

Děti tak viděly nejen ukázku výcviku těchto psů, ale dozvěděly se také, co je to canisterapie, jací psi jsou pro ni nejvhodnější a komu a jak vlastně pomáhá.

A Věra Gilová zase školákům předvedla práci s dravými ptáky, které s sebou přivezla. Nejvíc se jim líbil výr velký, který jim přeletěl těsně nad hlavami…