Na žáky prvního stupně čekala dvouhodinová zajímavá přednáška Petry a jejího kolegy Zdeňka, který doma chová přes padesát různých druhů zvířat.

Do tělocvičny s sebou přivezl zhruba čtrnáct z nich. Vedle všeobecně známých potkanů, králíků či andulek do auta naložil například také myš bodlinatou, sklípkana, zebřičku nebo mastomyš.

„Chtěl jsem přivézt i bezsrsté morče, ale to onemocnělo a od veterináře má zakázané vycházky," omluvil se dětem, kterým tak místo skinny morčete ukázal skinny potkana. Respektive potkanici. „Je to hrozný mazel. Jsou jí už čtyři roky, je to starší dáma," představil svou holou společnici, jež mu právě odpočívala na rameni.

A to nebylo zdaleka jediné netradiční zvířátko, se kterým se děti mohly zblízka seznámit. Ještě na ně čekal třeba sklípkan nebo oblovka, tedy obří šnek.
„Jednoho takového jsme přivezli prvňáčkům a nechali jim ho tu, bylo to předem domluvené," poznamenala Petra.

V průběhu přednášky se školáci dozvěděli, jak se o jednotlivá zvířata starat, čím je krmit a na co by se rozhodně nemělo při jejich chovu zapomínat. Na oplátku se zase oba přednášející od dětí dozvěděli docela neobvyklé věci. Že myši jedí sýr, to je zase až tolik nepřekvapilo, ale že se šnek Bedřich živí sokoly, to byla informace, kterou rozhodně nečekali…

„Přednášky pořádáme, protože máme zvířata rádi a mrzí nás, že spoustu z nich děti vůbec neznají," komentovala to Petra, kterou do školy přivedla osobní vazba jejího kolegy s jednou z pedagožek. „Moje bývalá tchyně tady učí," přiznal Zdeněk a dodal, že se mezi školáky rád znovu vrátí. „Mám ještě hady, želvy, různé ještěry, kraby a spoustu papoušků. A taky čtyři psy, jezevčíka a tři Lhasa Apso," pochlubil se a slíbil, že příště přiveze právě tato zvířata.

Máte doma nějaké zvířátko? A jaké byste ještě chtěli mít?

Josef, 9 let
Máme včely, psa a tři kočky. Ty jsou všechny venku, loví myši a nosí nám je domů. A taky nechávají na zahradě pohozené ulovené ptáky, které pak musíme uklízet. Pejsek se jmenuje Max, je to kříženec. Chodíme spolu na procházky, mazlíme se a taky ho krmím. Ale jinak se starám o všechna naše zvířata. Chtěl bych ještě morče, protože je mazlivé.

Pavel, 9 let
Už asi dva nebo tři dny máme doma kočku. Ale někam  nám zdrhla a my vůbec nevíme kam. A pak máme ještě psa, samojeda. Je to fenka, jmenuje se Bára a je jí asi pět let. Chodím s ní na procházky, hraju si s ní, třeba se spolu přetahujeme o klacek. A někdy si na ni i lehnu, je docela velká. Chtěl bych ještě nějakého většího papouška, který umí mluvit.

Tereza, 9 let
My máme kocoura, jmenuje se Čumák. Máme ho venku, mamka totiž říká, že by v domě dělal bordel. Je to hrozný tulák, jednou byl pryč snad tři měsíce, už jsme se báli, že jsme o něj přišli, ale nakonec se vrátil. Taky jsme měli rybku, klauna, jmenoval se Nemo. Moc bych si přála chameleona, toho bych mohla mít doma. Líbí se mi, jak mění barvy.

Daniel, 9 let
Máme dva králíky, holky, čtyřletou Amálku a dvouletou Viktorku. Ta se hrozně ráda venčí na zahradě v trávě, akorát mi nedávno překousla vodítko. Chodím s ní každý den tak na hodinu. Je hrozně vzteklá, když ji rozzlobím, tak dupne a málem všechno rozbije. To Amálka je hodná, vždycky přijde, když ji zavolám. A chtěl bych malou myšku.

Pavel, 8 let
Mám psa, kolii, jmenuje se Agáta. Je bílá, trochu černá a zlatá. Hrozně rád ji hladím, má dlouhé jemné chlupy. Má mě ráda, protože když jsem někde na výletě, koupím jí vždycky hračku. Naučil jsem jí spoustu věcí, třeba lehni nebo zůstaň. Rád bych měl ještě druhou kolii, samce, aby měli štěňátka, ale mamka říkala, že na to už je Agáta moc stará.

Tereza, 8 let
My máme doma dvě zvířátka, psa Barnebyho a kočku, ta se jmenuje Micka. Pejsek je bernský salašnický, je strašně velký, takže s ním na procházky nechodím, protože bych ho neutáhla. To spíš on by táhl mě. Moc bych si přála mít morče, i když by muselo být na dvorku. Morčata jsou hrozně krásná. Ale mamka je nemá ráda, prý vypadají jako myši.