Odpověď? „Cizinci v žádném případě neberou práci Čechům,“ tvrdí Slavík. Zaměstnavatelé po nich však často sáhnou i přesto, že musejí počítat se složitějším vyřizování korespondence a s většími výdaji, protože na některé profese prostě nejsou vhodní čeští uchazeči z evidence.

V posledních dnech vzrostl na Mělnicku poměrně znatelně počet cizinců z nečlenských států Evropské unie, tedy těch, kteří k práci v České republice potřebují povolení k zaměstnávání. K 31. březnu letošního roku jich totiž úřad evidoval 430, k 7. dubnu, tedy k pondělku, to již bylo 487. Za necelý jeden týden tak v regionu přibylo necelých šedesát cizinců, kteří podali žádost o zaměstnání.

Suverénně nejvíce cizinců, kteří k práci v Česku potřebují platný pracovní průkaz, je z Ukrajiny. Až daleko daleko za nimi jsou druzí Vietnamci. Ukrajinců je 296, Vietnamců jednatřicet.

Více než deset příslušníků z jednoho státu eviduje úřad už jen z Jugoslávie, Moldávie, Kazachstánu a Bosny a Hercegoviny. Obyvatelé každého dalšího státu kromě států Evropské unie a Švýcarska, kteří povolení k zaměstnávání nepotřebují, se dají většinou spočítat na prstech jedné ruky.
Vedoucí kanceláře ředitele sousedního mladoboleslavského úřadu práce Lubomír Kiš poukázal na to, že u dvou nejčastějších národnostních skupin pracujících v regionu, tedy u Vietnamců a Ukrajinců, je však velmi rozdílné jejich uplatnění.

„Profesní struktura ukrajinských žadatelů zůstává víceméně konstantní, jde především o práce v zemědělské výrobě, tedy o krátkodobé brigády při česání ovoce, sběr zeleniny, ošetřování hospodářských zvířat a podobně, a dále o stavebnictví. Vietnamci jsou zase zaměstnáváni převážně v průmyslové výrobě jako svářecí dělníci a montážní pracovníci,“ vysvětlil rozdíly Kiš.

Největší část těch, kteří pracovní povolení nepotřebují, tvoří Slováci. Ze 737 cizinců z členských států Evropské unie jich je v evidenci mělnického úřadu přes pět set třicet. Druhou nejpočetnější skupinou jsou Rumuni, kterých je v regionu osmdesát devět, a až na třetím místě jsou Poláci (šedesát).
Podle Josefa Slavíka počet cizinců v regionu neustále stoupá a tento trend pokračuje i letos. „Ze strany zaměstnavatelů je však o cizince zájem. Není to ale tím, že by raději sáhli po cizinci, protože je to pro ně výhodnější. Nemohou však dlouhodobě najít nikoho na danou profesi,“ vysvětlil analytik mělnického úřadu a ujistil, že cizinci už v dnešní době vydělávají stejnou mzdu, jakou by na dané pozici vydělával kterýkoliv Čech.