Kdyby mělo ve Vodochodech vyrůst mezinárodní letiště, desetina obyvatel z blízkého okolí by uvažovala o stěhování. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Factum Invenio.

Podle průzkumu jsou o stěhování rozhodnuty tři procenta dotázaných, dalších sedm procent lidí odchod připouští.

Starosta Chvatěrub František Derfl ale taková čísla odmítá. „Neznám tady jediného člověka, který by se kvůli stavbě letiště chtěl odstěhovat,“ řekl Derfl. „Naopak cítím daleko větší zaujatost lidí, že s výstavbou letiště nesouhlasí a souhlasit nebudou. Budeme bojovat dál, v žádném případě se nevzdáme,“ dodal starosta obce, která je jedním ze třinácti signatářů petice Stop letišti Vodochody.

Derfl připomněl, že místní lidi nezlomila k odchodu ani ničivá povodeň před osmi lety. I když byla čtvrtina vesnice zaplavená, nikoho voda nepřiměla dovasadní domovy opustit.

O stěhování neuvažuje ani Radka Andrlová z Kralup nad Vltavou. „Jsem proti letišti a věřím, že se stavět nebude. Kdyby ale vzniklo, neměla bych se kam odstěhovat. Pracuju v Praze a tam bych si byt za peníze, které bych tady za prodej malého domku dostala, koupit nemohla. Ceny by se totiž v Kralupech rapidně snížily,“ vysvětlila Radka Andrlová.

Naopak v Kozomíně někteří lidé o odchodu uvažují. Starosta obce Vladimír Kubín uvedl, že lidé nejčastěji zdůvodňují myšlenky na stěhování tím, že by se jim žilo ve vesnici špatně.

Hluk z dálnic by zesílil

„Už nyní do obce doléhá nepříjemný hluk z dálnice. A ten by v případě zprovoznění letiště ještě mnohem více zesílil,“ obává se Kubín. „V protestech proti stavbě rozšíření letiště budeme i nadále pokračovat. Šance umírá poslední,“ dodal starosta Kozomína, další z obcí, která se přidala k petici Stop letiště Vodochody.

Výsledky průzkumu dále poukazují na to, že většina obyvatel dotčených obcí je přesvědčena, že v případě rozšíření letiště by obce nebo přímo lidé měli získat finanční kompezace. „Jak obyvatelé dotčených obcí, tak lidé ze širšího okolí vidí největší výhodu ve vytvoření nových pracovních příležitostí,“ uvádí Factum Invenio, která průzkum veřejného mínění provedla pro společnost Letiště Vodochody.

Právě tuto spojitost někteří kritizují. „Průzkum dopadl k obrazu toho, kdo ho objednal a platil,“ řekl František Derfl.

Mezinárodní letiště ve Vodochodech chce postavit investiční skupina Penta Investments.