Dojíždějí-li děti jen do pár kilometrů vzdálených škol, ušetří nejvýš několik stovek. U studentů už ale bude úspora výraznější.

Těší se na ni i třiačtyřicetiletá Jana z Kralup nad Vltavou, jejíž syn dojíždí do Mělníka, kde studuje průmyslovou skolu stavební: „Na jízdné jsem mu dávala dvě stovky každý týden, teď mi zbyde v peněžence osm stovek. To se v době krize hodí.“

Naopak rodiče, jejichž děti dojíždějí do pražských středních škol, jsou otrávení. Přestože bydlí ve středních Čechách, budou muset dětem jízdné dále platit.

Výhodná nabídka radních Středočeského kraje má totiž několik podmínek.

Vztahuje se jen na dojíždění dětí a mladistvých od šesti do devatenácti let na území Středočeského kraje.

Děti si musejí pořídit takzvaný Středočeský žákovský a studentský průkaz. Na krajském webu, u některých dopravců a ve školách dostanou formulář Potvrzení o studiu - žákovské jízdné zdarma. Vyplněný formulář si nechají potvrdit ve školách, které navštěvují, a spolu se svou fotkou ho vrátí zpátky dopravním společnostech. Za vystavení průkazu zaplatí poplatek sto padesát korun.

Autobusy a vlaky, které budou bezplatnou cestu do školy a zpět zajišťovat, budou od ostatních odlišeny logem Středočeského kraje a velkými písmeny ŽJ.

Podle původních plánů mělo nulové jízdné platit i pro víkendové cesty. Poslední úpravy však ukazují, že se bude vztahovat jen na dny, kdy probíhá vyučování.

Středočeský kraj má na úhradu jízdného pro žáky a studenty připravenu částku padesát milionů korun.