Město na Labi bylo druhou zastávkou projektu Církve bratrské, který bude rok putovat po českých zemích.

Podle kazatele Olina Kadlece je cílem projektu společné dílo dětí ve věku od šesti do dvanácti let. „Děti, které jsou ze sboru i z necírkevního prostředí, se přitom také vzájemně seznámí a vyhrají si se známou stavebnicí v nebývalém množství, které máme půjčené z Německa,“ vysvětluje Olin Kadlec.

Na ploše deseti metrů čtverečních vznikalo město ze světa fantazie po tři odpoledne. Nadšené děti postavily dokonce přes tři metry vysokou věž. Dospělí z ní ale museli část sundat, aby na hrající si děti nespadla. Zpátky se nasadila až ve chvíli, kdy se všichni těšili pohledem na hotové barevné město.

Na dospělé pak čekala ještě spousta práce, museli totiž všechny stavby zase rozebrat. Jednomu člověku by to trvalo nejméně třicet hodin, v týmu to šlo ale rychleji. Náročné bylo zejména vracení dílků do setů. Děti měly totiž možnost vycházet u některých staveb i z návodů. A do každé z devadesáti krabic patřily přesně stanovené dílky.

Asi polovina dětí, které se na projektu podílely, se zná z dětského klubu Církve bratrské. „Schůzky s dětmi, kterým říkáme dorost, nejsou příliš nábožensky zaměřené, vedu ale děti k tomu, aby si osvojily křesťanské zásady a časem samy dospěly k víře. A až přijde doba dospívání, nezajímaly se jen o pomíjivé věci,“ říká Olin Kadlec, který dorost vede.

Jedná se podle něho o skupinu dětí, netypických tím, jak jsou ze všeho nadšené. I ty dvanáctileté, které už jsou na prahu dospívání. „Právě ti jsou největšími tahouny,“ připomíná kazatel.