„Samozřejmě pozorujeme výpadky, které musíme řešit. Je to jak u volně prodejných léčiv, tak u léků na předpis. Situace není dobrá a domnívám se, že se na českém trhu jen tak nezlepší. Problémy jsou v celé Evropě, ale nejsou v tak velké míře jako v České republice," sdělil pro Deník Petr Krpálek, provozovatel a zároveň odborný poradce lékáren v Mělníku, Liběchově a v pražských Čimicích.

Podle Krpálka se sešlo několik faktorů. „Chybí suroviny, obalový materiál, enormně se zvýšila poptávka kvůli vysoké nemocnosti, v neposlední řadě hraje roli nízká cena léčiv na českém trhu. Především ta vede k tomu, že jsme v dostupnosti léčiv snad nejhorší v celé Evropě," vysvětlil svůj pohled na krizi ve farmaceutickém průmyslu a dodal, že léky si v lékárnách připravují také sami.

Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v ČR přibylo o třetinu
Chřipka a RS viry: Nemocných v ČR dál přibývá. Ministerstvo mluví o epidemii

Po individuální konzultaci s pacientem je možností nabídnout formy, které jsou dostupné – například půlit tablety.

Řešení provozovatel čtyř lékáren nevidí v evidenci léků. „Myslím si, že evidence léků ničemu nepomůže. Pokud například lék na dobu jednoho měsíce na léčbu vysokého krevního tlaku stojí 20 korun, není možné za tu částku pokrýt ani náklady na obal, a tak se nedivím, že výrobce volí pro něj ekonomicky výhodnější postup a léky končí v jiných zemích," zakončil Krpálek.