Většina středních škol na Mělnicku totiž kvůli nízkému počtu školáků zrušila přijímací zkoušky a o přijetí studentů vedení škol rozhoduje právě na základě známek.

V neratovické soukromé obchodní akademii přijímací zkoušky zrušili už před lety, stejně jako přijímací pohovory, které původní zkoušky nahradily. Ředitelka Martina Faltysová uvedla, že uchazeče škola vybírá na základě prospěchu na základních školách. „Kritéria hodnocení v jednotlivých základních školách se různí. Už první rok ve škole se prokáže, nakolik studenti učivo zvládají. Stává se, že právě během prvního ročníku odejde hned několik z nich,“ řekla Faltysová. „Občas se ale také stává, že přijmeme na odvolání zájemce, který má slabší prospěch než ostatní uchazeči, a pak je jedním z našich nejlepších studentů,“ poznamenala.

Náročným přípravám na přijímací zkoušky se vyhnou i uchazeči o studium na Střední průmyslové škole stavební v Mělníku. Letos by tam chtěli naplnit dvě třídy. „Školáků je málo, nevíme, jestli se nám to podaří,“ vysvětlila ředitelka školy Nataša Kluiberová.

Výjimkami v požadavcích na přijetí svých studentů jsou všechna gymnázia na Mělnicku. Uchazeče o přijetí čekají zkoušky z češtiny, matematiky a test z obecných studijních předpokladů.

Ředitel neratovického gymnázia Aleš Jinoch uvedl, že přijímací zkoušky škola neruší kvůli doposud značnému zájmu uchazečů. „Přijímací zkoušky jsme kvůli nízkému počtu přihlášek rušili pouze jednou,“ dodal.

Ústavu pro informace ve vzdělávání uvádí, že vysvědčení ze základních škol budou letos hlavním kritériem přijetí ve více než polovině středních škol v České republice. Pro dalších jednačtyřicet procent škol budou podstatnou součástí rozhodování o přijetí žáků.

Už loni nabízely střední školy sto padesát tisíc volných míst, uchazečů však byly jen sto čtyři tisíce.

Pololetní vysvědčení dostanou školáci ve čtvrtek 28. ledna, v následujícím dni si pak užijí volno, budou mít totiž pololetní prázdniny.

Žákům a studentům škol na Mělnicku pak na jednodenní volno navazuje ještě týden jarních prázdnin. Do školních lavic se opět posadí až 8. února.