Epidemie jednadvacátého století. Těmito nelichotivými slovy se někdy označuje diabetes neboli cukrovka. V celé republice je pacientů s touto nemocí už víc než osm set tisíc a neustále přibývají. Mezi nejčastější příčiny vzniku tohoto onemocnění patří současný styl života – málo pohybu, nepravidelné jídlo, nadměrný stres.
Cukrovkou lidé onemocní ve chvíli, kdy jejich tělo není schopné produkovat inzulin. Jestliže tato látka v těle chybí úplně, jedná se o diabetes 1. stupně, pokud jsou lidské buňky vůči inzulinu resistentní, vzniká diabetes 2. stupně. Ten je podle Adély Vosádkové z Focus Agency častější.
„Tito pacienti mají zpočátku inzulinu dost, ale jejich tělo ho nedokáže správně využít," připomněla. „Cukrovka je navíc chronické onemocnění, které v čase postupuje, takže i u těchto nemocných pomalu dochází k zániku buněk, které inzulin tvoří," vysvětlila Adéla Vosádková.
Dnes už proto dávno neplatí, že inzulin je až tou poslední možností, jak pacienta s cukrovkou léčit. V České republice se v současné době pomocí inzulinu léčí zhruba každý čtvrtý člověk, který trpí některou z forem diabetu.
Jeden ze čtyř
To ostatně platí i pro pacienty, kteří se léčí u lékařů v mělnickém regionu. Z celkového počtu 9727 nemocných se s pomocí inzulinu léčí 2436 osob, což je přesně pětadvacet procent.
Ve Středočeském kraji jde o druhý nejvyšší počet pacientů s diabetem, hůře jsou na tom už pouze na Příbramsku, kde se s cukrovkou léčí ještě o tisíc lidí více. Naopak nejméně diabetiků se léčí na Praze-západ (2707) a Praze-východ (4199), což ovšem souvisí s blízkostí hlavního města, kam mohou pacienti dojíždět.
Mezi cukrovkáři z Mělnicka je přitom mírná převaha žen, s některou z forem diabetu se jich léčí 5101, zatímco mužů je pouze 4626.
Inzulinová analoga
Samotný inzulin už se nevyrábí ze psí slinivky nebo ze slinivky jatečních zvířat, jako tomu bylo v minulosti. Dokonce i takzvaný humánní, tedy lidský inzulin je pomalu na ústupu. Novinkou na trhu jsou inzulinová analoga, což jsou podle lékaře Metabolického centra v Mělníku Jiřího Březiny biosynteticky připravené napodobeniny inzulinu.
„Umožňují daleko lépe napodobit základní produkci inzulinu ve slinivce břišní. Dlouhá analoga mají čtyřiadvacetihodinový účinek, takže je možné podávat je pouze jednou denně," vysvětlil lékař. „Jsou předvídatelnější a mají rovnoměrnější vstřebávání," doplnil s tím, že všichni jeho pacienti jsou vybavení jednorázovými přednaplněnými pery, které minimalizují chyby v aplikaci inzulinu a zaručují jeho přesnou dávku.
A mají i další velkou výhodu. „Momentálně jsou tou nejefektivnější léčbou diabetu. Nejen že pacientům poskytují vyšší kvalitu života, ale hlavně také léčbu bez nebezpečných hypoglykémií, kterých se diabetici obávají," připomněla Adéla Vosádková.