Osada Olešno, která je vesnickou památkovou rezervací, se v letošním roce dočká nové přístupové cesty. Tu původní totiž zdevastovaly přívalové deště na sklonku předloňského května.

Po vodě, která se tehdy valila z kopců do údolí, zůstalo místo cesty někde až metr hluboké koryto.

Město Mšeno, pod které osada spadá, chce letos na jaře do Olešna vybudovat novou cestu za zhruba dva miliony korun. Na posledním veřejném zasedání zastupitelstva to potvrdil starosta Martin Mach. „Připravili jsme dvě varianty opravy. Ta první počítala s čedičovou dlažbou a druhá, levnější, s makadamem prolévaným asfaltem a posypaným drtí, s takzvaným natavením. Na dlažbu nemáme peníze, proto jsme zvolili druhou možnost," konstatoval starosta a dodal, že Mšeno z krajského povodňového fondu získalo na opravu cesty dotaci ve výši jeden a čtvrt milionu korun.

Dlážděná cesta v délce zhruba tři sta metrů a šířce tří metrů by však stála kolem čtyř milionů korun. Proto se zastupitelé rozhodli pro druhou variantu, která je o polovinu levnější.

Cesta na Olešno je v současné době pouze vysypaná štěrkem, což je provizorní řešení. „Nová cesta musí mít uzavřený povrch, po němž může voda stékat do žlabu, který bude dlážděný. Jen tak bude odvod vody dobře zajištěn," připomněl mšenský starosta.

Povodně, které v Olešnu před dvěma lety udeřily, na cestě způsobily škodu za zhruba čtyři miliony korun. Město ale od pojišťovny nedostalo ani korunu. „V souvislosti s touto událostí jsme zjistili, že město do té doby nemělo pojištěné komunikace, což jsme samozřejmě napravili," doplnil starosta.