ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

„Vydali jsme pro všechny příbuzné jakési desatero, které dodržují,“ říká Jaroslava Vítová, ředitelka Domu Kněžny Emmy v Neratovicích, kde byl hned v pondělí o vstup do domu velký zájem. „Lidé se těšili na své příbuzné. V úterý už to bylo mírnější,“ uvedla ředitelka s tím, že personál vše zvládá.

Značná část klientů Domu Kněžny Emmy má podle ní vysokou závislost na péči a omezené kognitivní funkce. „Ti, co se ještě dobře orientují, nebyli během pandemie úplně bez kontaktu. Komunikovali se svými příbuznými například prostřednictvím telefonů,“ připomněla Jaroslava Vítová.

Ve spojení seniorů s rodinami pomohl v době koronavirové krize také dar od Nadace Charty 77 v rámci projektu Tablet od srdce. „Senioři používali pro komunikaci aplikaci WhatsApp. Pomáhala jim s tím sociální pracovnice,“ dodala ředitelka. Klienti se tak mohli s rodinami spojit i prostřednictvím videohovorů.

Návštěvám se otevřelo také Centrum seniorů Mělník. „Všichni respektují pravidla a klienti přijímají návštěvy s nadšením,“ uvedla ředitelka centra Drahomíra Pavlíková s tím, že s dodržováním opatření v praxi není v centru problém. „Nařízení je obecné, upravili jsme si ho pro naše podmínky,“ dodala.

Senioři nesli opatření statečně

Senioři se v době uzavření centra podle ní chovali statečně. „Obdivuji je za to, že to takhle v klidu a pokoji přijali. Asi jde o generaci, která ještě umí být nějakým způsobem pokorná,“ poznamenala Pavlíková.

Ne všude se zařízení otevřela veřejnosti už v pondělí. Například klienty v liběchovském Domově seniorů Vidim začnou příbuzní navštěvovat až od 1. června. „Samozřejmě se klienti na rodiny těší, ale jsou si i vědomi možných rizik,“ vysvětlil ředitel Milan Hrubeš, podle kterého jsou pravidla pro návštěvy přísná. „Ne všechna pravidla lze zcela uskutečnit, ale dají se najít i jiné varianty, které vyhovují a ochraňují naše klienty,“ doplnil.

Také ve Vidimi pomohla seniorům v překonávání koronavirové krize technika. „Odloučení od rodin bylo opravdu dlouhé a frustrující. Proběhly alespoň telefonáty, ale chyběl osobní kontakt,“ připomněl Milan Hrubeš.

Slzy dojetí provázely shledání s příbuznými v domově seniorů ve Všestudech. Podle ředitele Ondřeje Šimona jsou návštěvníci ukáznění, ohleduplní a dodržují veškerá nastavená pravidla.

Jiří Štraub