Jednostopá vozidla značek Jawa, Čezeta nebo třeba Kawasaki či Honda byla k vidění po celý víkend na hřišti ve Lhotce. K převážné většině z nich byly připojeny tovární i podomácku vyrobené vozíky a určené k přepravě věcí i spolujezdců.

Konal se tam totiž už dvanáctý ročník srazu PAVů, tedy přívěsných a návěsných vozíků. Přímo do Lhotky se přitom majitelé těchto nepříliš tradičních vozíků sjeli podle Zdeňka Šleise, jednoho z organizátorů akce, teprve podesáté. „První dva ročníky se konaly jinde, pak jsme to převzali my, tedy Mentos Motorbikers Club, a přesunuli sraz sem. Máme odsud pár členů, navíc nám tu obec poskytuje skvělé zázemí," vysvětlil jeden z členů rady klubu, kterému kamarádi neřeknou jinak než Téjéčko.

Sraz PAVů ve Lhotce je jediným svého druhu v Česku. Není proto divu, že rok od roku přibývá účastníků, ať už z řad majitelů přívěsných vozíků, „obyčejných" motocyklů nebo návštěvníků.

Hodně Slováků

„Když jsme začínali, jezdilo takových šedesát, sedmdesát soustrojí. Dnes jich máme nahlášeno už víc než sto čtyřicet," pochvaloval si v sobotu odpoledne Zdeněk Šleis. „Jezdí sem lidé z celého Česka, je tu i hodně Slováků, kteří za námi jezdí už léta. V minulosti jsme měli účastníky i odjinud, třeba z Německa nebo Dánska. A jednou dokonce přijel pávikář až z Indie," připomněl a dodal, že podívat se na PAVy přichází kolem pěti stovek návštěvníků. „Dřív jezdili jenom na otočku, dneska už tu s námi jsou celé tři dny a vegetí."

Přestože se program srazu každým rokem mění, některé věci zůstávají stejné. Vedle toho, že do Lhotky se majitelé PAVů sjíždějí už v pátek, někteří dokonce i dříve, a zůstávají až do neděle, na žádném ze setkání nemůže chybět tradiční společná vyjížďka Mělnickem. Letos pávikáři zamířili do Mšena.

Diashow i muzika

„V pátek jsme promítali diashow Jawa kolem světa. Byly to snímky z cesty Pavla Suchého, který na Jawe ze sedmdesátých let za necelý rok objel zeměkouli, najel necelých padesát tisíc kilometrů," poznamenal Téjéčko. „A samozřejmě nechybí spousta dobré muziky," doplnil s tím, že letos ve Lhotce zahráli například Iziband, Maessorr Structorr nebo třeba UXB.

Oblíbené jsou také netradiční soutěže, do kterých se může přihlásit úplně každý. Případnou výhru ale ocení zejména majitelé nějakého toho jednostopého vozidla. „Některé soutěže jsou už všem dobře známé, třeba hod pístem nebo pití piva palivovou hadičkou, to nesmí chybět. Hodně je to ale i o improvizaci," připomněl Zdeněk Šleis, kterého těší, že si do Lhotky nachází cestu i mládež. „Děcka sem jezdí se svými rodiči. A zároveň tu máme třeba osmdesátileté chlapy, to je přece úžasné," uzavřel.