I když většina rodičů tento nový závazek vzala na vědomí a své potomky do školky pravidelně vodí, najdou se i tací, kteří si s novou povinností hlavu nelámou. Podle hospodářky mateřské školy harmonie v Neratovicích Marcely Čechové je k dnešnímu dni přijatých 174 předškoláků, z nichž jedno dítě dosud do školky vůbec nedochází. „Jeho docházku řeší pracovnice odboru sociálních věcí a školství městského úřadu,“ vysvětluje hospodářka.

Tisková mluvčí neratovické radnice Jiřina Kovářová doplnila, že další předškoláci jsou evidování v soukromých mateřských školách či v mateřských školách v sousedních obcích.

Mělnickou mateřskou školu Zvoneček navštěvují asi tři desítky předškolních dětí, šest z nich dostalo odklad školní docházky. Podle ředitelky Ivany Hořejší školka na dohledání dětí, které jsou povinny předškolní docházku navštěvovat, spolupracuje se zřizovatelem. V tomto případě je to město Mělník.

V případě, že se úřednice dětí nedopátrají, musí se hledat ve školkách po celém Česku. 

Školky jsou mezi sebou povinny si hlásit spádové předškoláky. „Když k nám bude chodit dítě, které má pobyt v jiném kraji, budu jim to tam hlásit. Je mi jasné, že to dítě tam budou hledat,“ dodala ředitelka Zvonečku s tím, že takový případ už letos řešila.

V Kralupech je podle vedoucí odboru sociálních věcí, školství a kultury Evy Ivanové problematické hodnotit docházku po prvním měsíci zahájení školního roku. „Jako zřizovatel nemáme momentálně informace o tom, že by děti neplnily povinnou předškolní docházku,“ řekla Ivanová.V mateřince v Třebízského ulici je jedenáct předškoláku a podle ředitelky Michaely Mikešová nastoupily ke vzdělávání všechny děti.

Podle ředitelky Hany Švecové z mateřské školy Libiš je v tomto zařízení momentálně 24 předškoláků a jedno dítě v individuálním vzdělávání. „S rodiči nemáme problém, máme problém s nesmyslností zákona. Pro rodiče je to nesmyslné omezení jejich práv, pro nás zase přidělaná zbytečná práce,“ uvedla Hana Švecová.

Pokud se rodiče z nějakého důvodu rozhodnou svého předškoláčka do školky nedávat, mají ještě v odůvodněných případech možnost individuálního vzdělávání. Jestliže se pro tuto variantu rozhodnou, musí to ovšem oznámit řediteli příslušné spádové mateřské školy. Oznámení musí obsahovat mimo jiné i důvody k tomuto kroku.