I když většina rodičů tento nový závazek vzala na vědomí a své potomky do školky pravidelně vodí, najdou se i tací, kteří si s novou povinností hlavu nelámou. Podle hospodářky mateřské školy harmonie v Neratovicích Marcely Čechové je k dnešnímu dni přijatých 174 předškoláků, z nichž jedno dítě dosud do školky vůbec nedochází. „Jeho docházku řeší pracovnice odboru sociálních věcí a školství městského úřadu,“ vysvětluje hospodářka.

Tisková mluvčí neratovické radnice Jiřina Kovářová doplnila, že další předškoláci jsou evidování v soukromých mateřských školách či v mateřských školách v sousedních obcích.

Mělnickou mateřskou školu Zvoneček navštěvují asi tři desítky předškolních dětí, šest z nich dostalo odklad školní docházky. Podle ředitelky Ivany Hořejší školka na dohledání dětí, které jsou povinny předškolní docházku navštěvovat, spolupracuje se zřizovatelem. V tomto případě je to město Mělník.

V případě, že se úřednice dětí nedopátrají, musí se hledat ve školkách po celém Česku. 

Ilustrační foto.
Z Neratovic se do Prahy vlakem jezdí po silnici

Školky jsou mezi sebou povinny si hlásit spádové předškoláky. „Když k nám bude chodit dítě, které má pobyt v jiném kraji, budu jim to tam hlásit. Je mi jasné, že to dítě tam budou hledat,“ dodala ředitelka Zvonečku s tím, že takový případ už letos řešila.

V Kralupech je podle vedoucí odboru sociálních věcí, školství a kultury Evy Ivanové problematické hodnotit docházku po prvním měsíci zahájení školního roku. „Jako zřizovatel nemáme momentálně informace o tom, že by děti neplnily povinnou předškolní docházku,“ řekla Ivanová.

Pět kusů monitorů dechu v hodnotě 14.850 korun bylo předáno přímo na neonatologickém oddělení v mělnické porodnici.
Novorozence v mělnické nemocnici budou hlídat nové monitory dechuV mateřince v Třebízského ulici je jedenáct předškoláku a podle ředitelky Michaely Mikešová nastoupily ke vzdělávání všechny děti.

Podle ředitelky Hany Švecové z mateřské školy Libiš je v tomto zařízení momentálně 24 předškoláků a jedno dítě v individuálním vzdělávání. „S rodiči nemáme problém, máme problém s nesmyslností zákona. Pro rodiče je to nesmyslné omezení jejich práv, pro nás zase přidělaná zbytečná práce,“ uvedla Hana Švecová.

Pokud se rodiče z nějakého důvodu rozhodnou svého předškoláčka do školky nedávat, mají ještě v odůvodněných případech možnost individuálního vzdělávání. Jestliže se pro tuto variantu rozhodnou, musí to ovšem oznámit řediteli příslušné spádové mateřské školy. Oznámení musí obsahovat mimo jiné i důvody k tomuto kroku.

Zásahové vozy mšenských dobrovolných hasičů budou možná už letos hasičskou zbrojnici opouštět novými vraty. Právě výměnou vrat by totiž měla začít zásadní obnova celé hasičárny.
Vrata zbrojnice už několikrát zbrzdila hasiče