Letos se do projektu přihlásilo přes 680 škol napříč republikou. Vybrat si mohou ze tří nabízených filmových projekcí, které se tematicky vztahují k výročí sametové revoluce a také k fenoménu emigrace.

V rámci programu se budou konat i besedy s pamětníky, historiky a filmaři. „Považuji za zásadně důležité komunikovat s mladou generací o tom, v jaké době jsem vyrůstal a žil v minulém režimu. Chci se podělit o svůj osobní příběh. Snažím se jim přiblížit souvislosti a zážitky tak, aby je mohli pochopit po svém a mohli si udělat svůj názor, i si vážit možností, které jim život ve svobodě nabízí," říká herec Jan Potměšil, který je do projektu aktivně zapojen.

Již dnes od 10 hodin se tedy v rámci akce mohou studenti mělnického gymnázia Jana Palacha těšit na dokument Karla Strachoty s názvem 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu, a to za účasti výrazného představitele studentského hnutí, které se podílelo na rozpadu tehdejšího režimu, Martina Mejstříka.

V pátek 8. listopadu se do projektu zapojí také ZŠ J. A. Komenského Kly, kde žáci uvidí dokument Jana Špáty – Největší přání 1989. Besedy se pak zhostí bývalá učitelka a pamětnice listopadových událostí Jana Hurtová.

Do projektu jsou přihlášeny také ZŠ a MŠ Dolní Beřkovice, ZŠ Gen. Klapálka z Kralup nad Vltavou a také ZŠ Jungmannovy sady Mělník.