Psí útulek, který v polních podmínkách na Hrombabě působí už dvanáct let, by se měl během dvou let stěhovat. Oznámili to kralupští politici na posledním zasedání, kde se do nich pustili dobrovolníci, kteří se podílejí na záchraně útulku po vichřici.

Dobrovolníci kritizovali radnici, že provoz psího útulku sice dotuje pěti sty tisíci korun za rok, neřeší ale jeho zásadní slabiny. Zařízení pro opuštěná zvířata sídlí až na vrchu Hrombaba daleko za městem. Je přitom bez vody, která se tam musí dovážet. Bídné je i zázemí, kterým je pouhá maringotka.
Místní politici uznali chabou úroveň psího útulku, který by měl podle nich výhledově sídlit jinde. Podél Hrombaby má totiž vést kralupský obchvat, jehož stavbu už kraj chystá.

Výhrady dobrovolníků, že stavba může začít až za dlouhé roky, vyvracel starosta města Petr Holeček. Podle jeho mínění by práce mohly začít během příštích dvou let. Celý areál na Hrombabě přitom město možná pronajme na zázemí firmě, která bude obchvat stavět.

Do té doby musí mít psí útulek stěhování za sebou. Místo, kde by mohl sídlit, je ale zatím neznámé. „Máme různé verze řešení, mezi které patří například Strachov,“ řekl starosta.

Kdyby psí útulek na Hrombabě zůstal, sužoval by zvířata silný provoz v době stavby obchvatu i později na hotové silnici.


Na začátku kauzy kralupského útulku byla vichřice, která město zasáhla před třemi týdny. Podle dobrovolníků, kteří záchraně psího útulku věnují své síly a čas, nebyl podíl města a jeho technických služeb na pracech slavný. V následujícím sporu ale obě strany dospěly k závěru, že spíš vázne komunikace mezi radnicí a útulkem.