Ženy i muže čeká shodně požární útok. „Muži budou navíc soutěžit ještě v úklidu hadic a dalších věcí po zásahu ve vymezeném prostoru na čas,“ vysvětlil Jiří Libich ze Sboru dobrovolných hasičů v Byšicích. Týmy dobrovolných hasičů mají příležitost přihlásit se do soutěže ještě dnes ráno, nejpozději do půl osmé. Pořadatelé počítají s asi dvaceti družstvy. „Bývalo jich i přes padesát, to ale bylo v době Československa, kdy k nám jezdili i slovenští hasiči,“ poznamenal Libich.

Soutěž mužů a žen v požárním sportu O putovní pohár generálního ředitele společnosti Vitana se poprvé konala v roce 1976. „Soutěž je pravidelně pořádána v poslední červnové sobotě. Neuskutečnila se však v roce 1996, důvodem tehdy byla rekonstrukce místního stadionu,“ vysvětlila byšická místostarostka Dana Duchoslavová.

Sbor dobrovolných hasičů je v Byšicích už od roku 1891. Dnes má asi padesát členů. „Deset z nich je v zásahové jednotce, která spolupracuje s profesionálními hasiči,“ uvedl Jiří Libich a připomněl, že byšičtí hasiči se podílejí na zásazích například u požárů nebo dopravních nehod.
Družstvo mládeže v současné době byšičtí hasiči nemají. „Malé hasiče jsme v minulosti mívali. Teď už dorůstají do předškolního věku, ve kterém se s požárním sportem začíná, naše děti, a tak počítáme s tím, že mládež zase budeme mít,“ dodal Libich.