Přestože neměla nikdy problém s prospěchem, maminka jí před rokem a půl přihlásila do programu bezplatného doučování společnosti Člověk v tísni. „Byla si strašně nejistá sama sebou, chybělo jí sebevědomí. Těžko se tomu divit, když jí spolužáci nechtěli přijmout mezi sebe a posmívali se jí, že je Romka,“ vysvětlila Tereza Hrnčířová, studentka druhého ročníku sociální práce, která se před dvěma lety zapojila jako dobrovolnice do programu bezplatného doučování společnosti Člověk v tísni.
Od samého začátku této práce docházela Tereza denně za Štěpánkou domů a pomáhala jí s přípravou do školy. „Když třeba děti ve škole soutěžily, v jakém pořadí vypočítají nějaké příklady z matematiky, Štěpánka se během chvilky úplně zablokovala. Bála se, že bude mezi posledními a děti se jí zase budou smát. Přitom doma neměla s počty sebemenší problém,“ vypráví Tereza Hrnčířová.
Diskriminace ze strany spolužáků, učitelů a okolí vůbec ale není zdaleka to jediné, co děti se sociálně slabých rodin při vzdělávání handicapuje. „Rodiny, se kterými spolupracujeme, obývají velmi často jen jednu místnost, ve které se tísní třeba osm lidí,“ uvedla Michaela Hacmacová ze společnosti Člověk v tísni, která má na starosti koordinaci programu Podpora vzdělávání v rodinách v Libčicích nad Vltavou, a dodala, že děti často nemají ani svůj pracovní stůl nebo základní pomůcky.
Podaná pomocná ruka docílila svého. Štěpánce věnovaný čas učitelky rozhodně pomohl. „Za tu dobu, co jsme se spolu připravovaly do školy, jí narostlo sebevědomí a začala si více věřit. Byla jsem pro ni starší kamarádka, která ji vyslechne či podpoří,“ prozradila Tereza Hrnčířová.
Rozjet fungující program společnosti Člověk v tísni se rozhodli také v Neratovicích. Radní tam vyhlásili výběrové řízení na obsazení funkce koordinátora individuálního doučování a vzdělávání dětí ze sociálně slabých rodin. Podle vyjádření vedoucí neratovického úřadu Ludmily Roithové by pomoc s doučováním potřebovalo hned několik rodin, které vytipovaly pracovnice tamního sociálního odboru. Ihned po vybrání vhodného kandidáta pak nic nebude bránit tomu, aby ve městě konečně odstartovala pomoc dětem, které ji potřebují.