Pravděpodobně na místě současného zámku stávalo v dávné minulosti dřevěnými hradbami opevněné hradiště, později proměněné na bytelnou tvrz obklopenou valem s vodním příkopem.

Jeden z majitelů zdejšího panství Zikmund Belvic z Nostvic přestavěl kolem roku 1606 vodní tvrz na pozdně renesanční zámek. Josef z Libkovic nechal v roce 1853 dle plánů renomovaných vídeňských architektů Stocha a Ferstela, autorů vídeňské Opery, přestavět zámek.

Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Lobkovicové si na počátku 20. století pro své pohodlí vedle zámku postavili nádhernou dvoupatrovou vilu, kde poté přebývali a zámek pak jim sloužil jen k reprezentaci a v době honů a podobných akcí.

V letech 1938 - 1960 zámek sloužil jako škola, poté jako skladiště léčiv a po celou dobu zde bylo několik bytů. Po roce 1989 byl v restituci vrácen příslušníkům dolnobeřkovické větve Lobkoviců Thurn-Taxisům. Ti se od povodní v roce 2002 snaží za pomoci obce i státu zámek udržovat a zvelebovat.

K Dolním Beřkovicím dnes patří i Vliněves, o které se ví také od 14. století. Zemědělská osada měnila své pány, aby po bitvě na Bílé Hoře byla prodána Lobkovicům a spadala tak pod stejný rod jako Dolní Beřkovice.

Dolní Beřkovice
Obec Dolní Beřkovice se rozkládá se na levém břehu řeky Labe asi pět kilometrů severozápadně od Mělníka. Žije tam přibližně 1 500 obyvatel. Součástí obce jsou i vesnice Podvlčí a Vliněves.
V obci působí dobrovolní hasiči, sokolové, Svaz chovatelů.
Počet obyvatel: 1495 (2020)
Rozloha: 12,48 km²
Nadmořská výška: 158 m n. m.