Ačkoli se zde lidé usadili už ve 14. století, působí obec vlastně nově. Stojí za tím rozvoj zvláště od počátku 90. let minulého století, kdy obec získala vodovod, kanalizaci, plyn, telefon a později možnost připojení na internet. Vedlejší ulice byly vyasfaltovány, byly vybudovány chodníky se zámkovou dlažbou, některé domy mají vchody a vjezdy vydlážděny.

Ke smůle místních se vše vlastně muselo budovat znovu. Ani Dolním Beřkovicícm se totiž nevyhnuly ničivé povodně v roce 2002 a v roce 2013. A tak se znovu stavělo, čistilo, asfaltovalo a vylepšovalo.

Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

V obci působí sokolové, dobrovolní hasiči, chovatelé, děti mají k dispozici dvě školní budovy. S nadsázkou lze říct, že když se v místní hospodě, třeba Na Knížecí nebo u Tajčů, sejde více lidí, určitě bude mezi nimi bude minimálně jeden hasič a bezpochyby i místní fotbalista.

A jak připomíná starosta obce Miroslav Hrdý, budování nepřestává. Stačí se začíst do obecního zpravodaje. Nový povrch v Nerudově ulici, letní kompletní rekonstrukce sociálního zázemí školy. „Proběhlo výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce bývalé hasičské zbrojnice v sousedství obecního úřadu. V tomto objektu budou po rekonstrukci garáže pro komunální techniku i sociální zázemí pro pracovníky obecního úřadu,“ popisuje na webu obce starosta.

V plánu je nyní dům se startovacími byty i byty pro dříve narozené. „Byla vypracována architektonická studie na bytový dům pro seniorské a startovní bydlení. Čtyři bytové jednotky jsou v prvním podlaží a čtyři ve druhém podlaží,“ lze se dočíst v místním zpravodaji o projektu, u kterého se teď připravuje výběrové řízení na projektovou dokumentaci.

Dolní Beřkovice jsou jednoduše obcí, která se snaží fungovat, rozvíjet se a jejíž obyvatelé se rádi potkají nejen na fotbale, ale třeba na tradičních sousedských slavnostech. Když tedy koronavirus dovolí. Ale pokud obec nepoložily povodně, nemá virus moc šancí život v obci zastavit.