Lidé z Mělnicka se musejí připravit na další zdražování, které s sebou přinese začátek nového roku. O něco hlouběji do peněženky budou muset sáhnout i při platbách za pitnou vodu, jejíž cena stoupne o bezmála čtyři procenta.

Mělnickému deníku to potvrdila mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. „Ceny za metr krychlový vody se v případě vodného zvýšily na 51,90 koruny a u stočného to je 39,20 koruny včetně DPH," konstatovala mluvčí s tím, že v součtu tak odběratelé za kubík vody zaplatí jednadevadesát korun a deset haléřů.

Zdražení nikomu radost neudělá. „Dobrá zpráva to rozhodně není. Snažíme se s vodou šetřit alespoň tak, že používáme myčku s úspornými programy a na zahradě zaléváme dešťovou vodou," řekl Pavel Vaněk ze Mšena, které má ve svém katastru dokonce jeden z vydatných zdrojů vody v regionu – pramen Stříbrník.

Na zvýšení ceny vody se prý podepsalo hned několik faktorů současně. Prvním z nich je zvýšení nájmu Středočeským vodárnám o více než deset procent, o kterém rozhodl vlastník vodovodní sítě – společnost Vodárny Kladno Mělník (VKM). „Zvýšené nájemné je určeno na vklad vodárenské infrastruktury obcí, které svůj majetek dosud nevložily do VKM. K těmto vkladům ovšem brzy dojde," uvedla Lenka Kozlová, podle níž zvýšený nájem půjde také na vytvoření finanční rezervy, která bude sloužit k obnově vodovodní sítě v regionu a jejímu dalšímu rozvoji.

Dalším faktorem, který ke zdražení nejdůležitější tekutiny přispěl, jsou například dražší zemní práce nebo rostoucí ceny armatur.
Cena vody se sice za poslední roky stále zvedá, podle mluvčí vodohospodářů ale přesto nejde o nic, co by mělo rozpočty domácností zásadně ohrozit. „Když si to spočítáme, tak zjistíme, že sto litrů vody denně pro jednu osobu vyjde na devět korun. A sto litrů není zrovna malé množství," přiblížila mluvčí.

Zdražení o skoro čtyři procenta se přitom při roční platbě za vodu v případě čtyřčlenné rodiny promítne navýšením o 584 korun. Počítáme-li ovšem s průměrnými sto litry vody na osobu za den. Kdo se každý den koupe ve vaně, zaplatí samozřejmě mnohem víc.
Zdražení vodného a stočného se netýká pouze Mělnicka a Kladenska, kde dodávky pitné vody zajišťují Středočeské vodárny. Například na Příbramsku se cena za kubík vody zvedne o dvě koruny a sedmdesát haléřů na 75,37 koruny. Berounští za stejné množství zaplatí 88,52 koruny, což je navýšení o dvě a půl procenta.

Zásadní zdražení naopak v příštím roce neplánují vodohospodáři na Kolínsku nebo Kutnohorsku.