„Pro výstup stačí stisknout tlačítko Stop nebo poptávkové tlačítko dveří, je-li jím autobus vybaven. Pro nástup stačí stát na viditelném místě na zastávce, popřípadě lze na autobus zamávat,“ vysvětluje mluvčí kralupské radnice Aleš Levý, jak mají cestující postupovat od druhé prosincové neděle, kdy už budou všechny kralupské zastávky obsluhovány v režimu na znamení.

To, že při čekání na zastávce nemusí cestující na přijíždějící autobus mávat, potvrzuje i Pražská integrovaná doprava (PID).

„Pro cestujícího stojícího v prostoru zastávky na znamení není v rámci dopravního systému PID vyžadováno dávání znamení řidiči, neboť z titulu Smluvních a přepravních podmínek má řidič autobusu v takovém případě povinnost automaticky zastavit,“ stojí ve vysvětlení PID.

Před vystoupením z autobusu je ale znamení nezbytné. Jak připomíná PID, v případě potřeby výstupu se dává znamení ve vozidle stisknutím tlačítka Stop, které lze v mnohých typech autobusů aktivovat rovněž tlačítkem na samotných dveřích, což je i obvyklá praxe v pražských tramvajích, autobusech a metru.