Podle vedení oslovených knihoven je totiž zájem o výpůjčky v posledních letech stále stejný.

Například v Městské knihovně v Mělníku je ročně registrováno dva tisíce čtenářů a proběhne tam zhruba sto tisíc výpůjček.

Podle vedoucí neratovické městské knihovny Marcely Kesslerové jsou mezi návštěvníky převážně maminky s dětmi, starší lidé a školáci. ti dostávají informace o knihovně právě ve škole. „Jako úspěch beru, když to zaujme třeba čtyři nebo pět dětí ze třídy," připomněla.

Do knihovny v Kralupech nad Vltavou přijde během jednoho prázdninového dne i dvě stě čtenářů. „Hodně lidí chodí dopoledne do oddělení pro dospělé. Někteří čekají už před osmou u vchodu," řekla Šárka Pánková, vedoucí tamní  městské knihovny.

Oblíbené knihy

Podle ředitelky mělnické knihovny Hany Lumpeové má mládež zájem zejména o knížky s fantasy tématikou. „Děti už si nepůjčují klasické pohádky. Ty menší mají rády dobrodružné příběhy o dětech, oblíbená je třeba knížka Na orlích křídlech," řekla.

Děti v Neratovicích a v Kralupech mají zase velký zájem o Deník malého poseroutky. ,,Máme tady všechny díly třikrát a nezastaví se tu," uvedla Šárka Pánková.

V odděleních pro dospělé bývají tradičně v kurzu zejména historické detektivky, severská krimi a romány pro ženy. Podle vedoucí neratovické knihovny se čtenáři při výběru knih řídí i tím, co vidí v televizi.

Mezi oblíbené autory z kralupského oddělení pro dospělé patří například Jo Nesbo. ,,A velký zájem je také o Přemyslovskou epopej od Vlastimila Vondrušky," dodala Šárka Pánková.

E-čtečka v Kralupech

V poslední době se mezi čtenáři rozšířilo používání čteček elektronických knih. V mělnické knihovně je však zatím nemají. „Nemůžeme půjčovat elektronické knihy, na které se ještě vztahují autorská práva. Přemýšlíme, jestli budeme půjčovat e-knihy, které už nejsou právy chráněny, například díla Boženy Němcové. Nevíme však, jestli by tato díla měla dostatečnou čtenost," přibližuje Hana Lumpeová. „Několik čtenářů už se na čtečky ptalo. Pořídili bychom je, aby se s nimi lidé seznámili," doplnila ředitelka knihovny.

Neratovická knihovna nákup čteček neplánuje. „V knihovně by měly být papírové knížky. Navíc lidé se o čtečky nezajímají a nevyžadují je," vysvětlila Marcela Kesslerová.

Jedinou čtečku elektronických knih tak mají v Kralupech. Nahrána jsou do ní zejména klasická díla, na která už se nevztahuje autorský zákon. ,,Půjčujeme ji na dobu dvou týdnů. Zatím se s touto službou čtenáři seznamují. Není o ni takový zájem, jaký jsme čekali," připomněla Šárka Pánková.

Vesnické knihovny

Zatímco liběchovská knihovna má stabilně čtyři až pět čtenářů, do knihovny v Lužci nad Vltavou jich dochází dvaašedesát. Podle tamní knihovnice Zdeňky Peroutkové jsou častými návštěvníky starší lidé, hlavně ženy. ,,Knihovna sídlí v menší místnosti v domě služeb. Starší čtenáři k nám díky tomu mají snadný přístup," řekla knihovnice.

Knihovna má v evidenci 1743 knih a je zásobovaná i z výměnných fondů. Muži mají nejradši cestopisy a knihy o historii a politice, ženy si zase půjčují romány. Oblíbenými autorkami jsou například Lenka Lanczová či Vlasta Javořická. V knihovně je dostupný internet, ale návštěvníci ho příliš často nevyužívají. ,,Většinou mají internet doma, takže tady hledají jenomúdaje o autorovi nebo knížce," dodala Zdeňka Peroutková.

Podle obřístevské knihovnice Věry Bílé zájem o knihy v posledních letech stoupá. Knihovna se nachází v budově základní školy, se kterou také spolupracuje. ,,Snažím se získat větší prostor, ale zatím se to nedaří. V tuto chvíli se k nám nevejde ani kočárek a zcela chybí čítárna," poukazuje knihovnice na stísněný prostor, ve kterém je přibližně tři a půl tisíce  titulů.

Výběr knih a jejich pořízení v Obříství přizpůsobují předškolním dětem a žákům základní školy. ,,Do knihovny začaly také více chodit maminky na mateřské, které vyžadují kvalitnější literaturu. Snažím se jim vyhovět," připomněla knihovnice.

Věra Bílá se snaží propagovat obecní knihovnu v prezentačním stanu na posvícení či na vánočních trzích. Pro dospělé připravuje tvořivé dílny a je zapojená také do programu Celé Česko čte dětem.

JANA PROCHÁZKOVÁ