Na lékárničku by se rozhodně nemělo zapomenout. Můžou totiž nastat situace, kdy se vám může hodit: a nemusí se jednat rovnou o nehody. Lékárnička může pomoci od „běžných“ problémů, se kterými se člověk může na dovolené potkat.
Lékárničku lze podle Marka Hylebranta, vedoucího krajského školícího centra středočeské záchranky, v první řadě vybavit větším množstvím obvazů. „To je první věc, také se mohou hodit lepší nůžky, některé špatně stříhají. Pokud je člověk někde v zahraničí, tak by si měl lékárničku vybavit více, kde budou léky k jeho spotřebě. Kromě toho paracetamol, živočišné uhlí, desinfekci, ale to většina lidí s sebou vozí,“ vysvětlil. Platí tak, že pokud cestovatel užívá nějaké léky, v cestovní lékárničce pochopitelně mají své místo.
Ideální je doplnit lékárničku gumovými rukavicemi. Mohou nastat situace, kdy by jeden pár rukavic byl málo. „Jedny v lékárničce bývají, ale ty se mohou roztrhnout a je problém. Ideální je dokoupit klasické gumové rukavice, dát jich do lékárničky víc. Když se něco stane, určitě se budou hodit,“ podotkl vedoucí.
Pokud člověk jede do oblasti, kde si není jist, jak to bude s možností nákupu různých věcí, vyplatí se vzít si s sebou repelent proti hmyzu.
A také něco, když už si ke kůži nějaký hmyz cestu najde i tak. Hodí se tak podle Marka Hylebranta vzít si s sebou třeba fenistil gel. „To je antihistaminikum, když nás píchne vosa, čela, nebo jiný bodavý hmyz, dává se lokálně na postižená místa. Určitě je na místě vzít si s sebou i léky na alergii,“ řekl k problematice, kterou jistě zná ze svých dovolených řada lidí.
V úvahu podle něj ale přichází i další výbava, třeba léky na kašel. „Když nás něco takového přepadne, tak se může hodit přípravek právě na kašel, nebo třeba na zvýšenou teplotu. A pokud hovoříme o těchto problémech, doporučil bych si s sebou vzít také teploměr, abychom mohli zjistit, zda má člověk teplotu,“ řekl vedoucí k dalším možným problémům.
Kdo míří za turistikou, jistě ocení i další tipy od osloveného odborníka. Právě při turistice se může cestovatel setkat s oděrkami, puchýři či se snadno spálit na sluníčku. „Ideální je vzít s sebou jak klasické náplasti, tak i ty na puchýře. Hodit se může i dezinfekce, pak je dobré lékárničku vybavit panthenolem na spáleniny od sluníčka,“ podotkl Hylebrant.
Kdo míří do hor, mohl by v těžších chvílích ocenit třeba elastické obinadlo. „V lékárničce bývá, může se hodit při vymknutí končetiny, součástí obvykle je i trojcípý šátek,“ poznamenal vedoucí.
V neposlední řadě se pak nesmí zapomenout na klasické léky, které se mohou hodit v každé situaci. Mnoho lidí napadne zřejmě jako první kinedryl proti cestovní nevolnosti. Takových léků je ale více, které se mohou na cestách hodit. „Ibalgin je klasika, je to lék, který snižuje teplotu, tlumí bolest. Pak tu je i onen kinedryl, který velice dobře funguje na nevolnost. Pokud pak jde o střevní potíže, pomoci může živočišné uhlí,“ dodal Marek Hylebrant.