„Zajímalo by mě, kam poputuje dřevo ze stromů, které v Mělníku popadaly při poslední vichřici,“ obrátil se na redakci Deníku obyvatel města Luděk Moravec s tím, že by uvítal, kdyby radnice dala dřevo zájemcům k dispozici zdarma nebo za zvýhodněnou cenu.

Má ale smůlu. Většina rozřezaných vzrostlých stromů poputuje do štětské papírny. Potvrdil to vedoucí mělnického odboru životního prostředí Ctirad Mikeš. „Kmeny jsou rozřezávány na dvě různé délky a ty, které budou vyhovovat, město prodá společnosti, která se zabývá výrobou papíru v sousedním Štětí,“ řekl Mikeš a doplnil, že ostatní palivové dřevo pak mohou odkoupit další zájemci.

„Nedovolený odvoz dřeva může být považován za zcizení majetku města,“ připomněl Mikeš.

Zájemci ale nejprve musí kontaktovat správce městských lesů Željka Filipoviče, se kterým se dohodnou na dalších podmínkách koupě. „Palivové dřevo město prodá za běžné tržní ceny, konkrétně podle ceníku, který na začátku každého roku Mělník vydává,“ řekl Filipovič s tím, že jeden prostorový metr palivového dřeva letos stojí pět set korun i s DPH.

Stovky kubíků dřeva z popadaných stromů leží také v Neratovicích. Radnice zatím nerozhodla, jak s polomovým dřevem naloží.

Podle neratovického starosty Miroslava Lida je pro město v těchto dnech prioritní odstranění popadaných a nebezpečných stromů. „V těchto dnech pracuje najatá firma na odklízení popadaných stromů, které znemožňují dopravu. Dalším úkolem bude například odstranění nebezpečných nalomených větví nebo stromů,“ vysvětlil Lid s tím, že s případným prodejem dřeva se město bude zřejmě zabývat později.

Zatím také není možné odhadnout škody, které vichřice v Neratovicích způsobila. „Musíme zaplatit společnosti, která následky vichřice odstraňuje. Finanční odměnu dostanou i dobrovolní hasiči, kteří se na odklízení také podílejí,“ dodal neratovický starosta.

Tamní radnice navíc doporučuje obyvatelům města, aby se prozatím vyhýbali zalesněným částem města. Patří mezi ně borový hájek u městského úřadu v Kojetické ulici, nebo u železničního přejezdu. Bezpečno není ani pod stromy v Mlékojedech a v Lobkovicích u zámku.

Desítky polámaných nebo vyvrácených stromů leží také na ostatních místech Mělnicka. Stromy v lesích v okolí malých obcí však ve většině případů patří soukromým vlastníkům. Jako v Medonosech nebo ve Lhotce u Mělníka.

Starosta Lhotky Petr Pánek pro Deník uvedl, že většina stromů, která ve vesnici z neděle na pondělí spadla, patří právě soukromým vlastníkům. „Škody na obecních porostech naštěstí nejsou tak vysoké jako při loňské ničivé vichřici,“ uzavřel Pánek.