Polámané nohy, zraněná páteř, nehoda na motorce nebo opilá mládež, která alkohol proložila narkotiky. Nejen s takovými problémy 
si musely v historickém 
centru Mělníka poradit týmy žáků pěti základních škol 
z Mělnicka.

Na osmém ročníku soutěže v první pomoci pro základní školy, kterou už osmým rokem pořádala Soukromá střední zdravotnická škola Mělník, se tentokrát sešlo devět družstev po čtyřech soutěžících. Dva týmy složily školy ze Mšena, Štětí, Všetat a po jednom družstvu do boje vyslala roudnická i kostelecká základní škola.

Podle ředitelky zdravotnické školy Ilony Jiřičkové na školáky nejprve ve třídě čekala teorie první pomoci. Tu doplnily také praktické ukázky, které si mohli žáci ještě před startem vyzkoušet.

„Mohli si tak osvěžit informace, které se dozvídali během výuky na základní škole," připomněla Jiřičková a dodala, že na soutěžní trase je čekaly situace, s nimiž se mohou setkat v běžném životě. „Je důležité, aby v takových momentech uměli dobře zareagovat. Myslíme si totiž, že ne vždy umí lidé poskytnout první pomoc tak, jak by měli. Je proto dobře, když se k tomu dostanou už děti."

Soutěž v první pomoci může žákům nejen pomoci v rozhodování, jestli se stát záchranářem nebo lékařem, ale také budou vědět, jak mají postupovat v krizových situacích, s nimiž se mohou během svého života setkat. „Nejhorší je, když člověk neví, co má dělat a na nic si ani nevzpomene," zdůraznila ředitelka zdravotnické školy.

První stanoviště na týmy mladých záchranářů čekalo už za mělnickou Pražskou bránou. Pod vysokým lešením ležely v bolestech dvě dívky.

„Někteří vůbec nepoznali, že má jedna z nich poraněnou páteř a nesmí se s ní hýbat, jen dvě družstva si toho všimla. Ostatní žáci ji natahovali nohy, což by mohlo vést až k ochrnutí," ohodnotila zásah družstev na prvním stanovišti Kristýna Fořtová, bývalá studentka školy a sestřička mělnické nemocnice, která na průběh zásahu dohlížela. Udělovala také body a vysvětlovala správný postup.

Podle ní měli kluci a holky problém i s rozdělením činností mezi sebou. „Navíc příliš nechtěli komunikovat 
s dispečinkem záchranné služby," doplnila Fořtová.
Figuranti, do jejichž rolí se vžili studenti a studentky třetího ročníku zdrávky i jejich o rok starší spolužáci, byli tak dokonale namaskovaní, že jejich zranění vypadala opravdu věrně.
Ondřej Kolumpek ze mšenské základní školy si vůbec nebyl jistý u třetího úkolu, kde se kolem lavičky v parku potulovala opilá mládež. „Nevěděl jsem, co mám dělat. Jednoho z nich jsem si navíc ani nevšiml, což nám sebralo body," řekl školák, pro jehož spolužačku Hedviku Maškovou bylo nejobtížnější hned první stanoviště pod lešením. „Svázali jsme jim nohy a pak jsme zjistili, že právě to jsme dělat neměli," popsala.

Všetatskému deváťákovi Honzovi Svačinovi dala zase nejvíc zabrat nehoda na motorce. V realitě by si prý dokázal poradit s opilci. „Zatím jsem ale nikdy první pomoc nedával, nesetkal jsem se se situací, kde by to bylo potřeba," připomněl školák, který na soutěži Českého červeného kříže dělal figuranta a brzy se chystá na další záchranářskou soutěž.

Během dopoledne se děti setkaly také s preventistou mělnické městské policie Petrem Limprechtem. Ten se jim snažil přiblížit práci strážníků. „Chceme, aby se dozvěděly, že to není jen o botičkách, pokutách nebo měření rychlosti ve městě, ale že strážníci řeší den co den mnoho jiných situací. Seznámily se také 
s moderním defibrilátorem, jehož prostřednictvím by samy zvládly zachránit někomu život," uvedl Petr Limprecht 
a dodal, že v Mělníku jsou zatím bohužel jen dvě taková zařízení. Jedno mají právě strážníci a druhé dopravní policisté.

TŘI NEJLEPŠÍ TÝMY

1. ZŠ T. Stolzové, Kostelec nad Labem
2. ZŠ Ostrovní, Štětí
3. ZŠ Jungmannova, Roudnice nad Labem