Vyrobit si svůj vlastní krasohled? To není pro seniory z neratovického Domu Kněžny Emmy od včerejšího dne žádný problém.

Po dvouhodinovém kurzu jihokorejského profesora chemie Takaaki Sonody si barevné obrazce, zvířátka a kytičky ve vlastním kaleidoskopu prohlíželo přes dvacet dědečků a babiček.

Podle vědecké pracovnice Univerzity Karlovy Jany Roithové, která pochází z Neratovic, bylo setkání s profesorem Sonodou velkou náhodou.

„Setkali jsme se na pracovním kongresu v Jižní Koreji. Mezi řečí mi sdělil, že se věnuje výrobě kaleidoskopů, a to mě velice zaujalo,“ vzpomíná Jana Roithová na první shledání s kaleidoskopickým misionářem – tak se totiž Takaaki Sonoda představuje na kurzech výroby krasohledů.

Uspořádat kurz pro neratovické seniory byl podle Jany Roithové společný nápad. „Když jsem se dozvěděla, že pan Sonoda jezdí do německých a polských nemocnic za dětmi a seniory, navrhla jsem mu jako jednu ze zastávek také Dům Kněžny Emmy,“ vysvětluje Roithová.

Takaaki Sonoda začal vyrábět krasohledy, když jeho maminka onemocněla rakovinou a strávil s ní hodně času v nemocnici. Na onkologickém oddělení tehdy byly také nemocné děti, které chtěl Takaaki zabavit, a proto s nimi začal vyrábět kaleidoskopy.

Sestavit si krasohled tak, jak to umí Takaaki Sonoda, není těžké. Je k tomu zapotřebí šest stejně velkých čtverců potažených speciální fólií, nůžky, průhledné barevné folie, ostré škrabátko, lepicí pásky na slepení krychle a baterka.

Ze tří čtverců se pomocí lepicích pásek sestaví půlka krychle. Důležité je ustřihnout na třech čtvercích růžek. Tím totiž vznikne otvor pro oko. Na stěnu se pak přilepí barevné kousky nastříhané fólie. Na zbylé dvě strany budoucího krasohledu se škrabátkem vyryjí ornamenty, kytičky nebo zvířátka.

Škrabátko je možné nahradit odlakovačem a vzory na stěny krasohledu vyleptat. Po vyškrábání ornamentů se sejme ze stěn kaleidoskopu fólie a obě poloviny krychle se slepí páskami k sobě. Pak už stačí jen se podívat do otvoru v rohu krasohledu a posvítit si na krychli z druhé strany baterkou.